Belharcok a VPOP-n
A Népszabadságnak Brüsszelből nyilatkozó Nagy János vezérőrnagy, a vámőrség országos parancsnoka az Észak-alföldi Regionális Parancsnoksághoz tartozó vámhivatalok tartós eredménytelenségével indokolta Lupkovics György ezredes, régióparancsnok menesztését. Az ezredest kedden még beszámoltatták az ukrán és a román határon zajló cigaretta- és üzemanyag-csempészet visszaszorítására tett intézkedésekről, és az elkövetkező hónapokra szóló terveiről. Aztán már csütörtök éjszaka vezetői delegáció utazott a térségbe, éjnek évadján rendkívüli parancsnoki értekezletet tartottak, és bejelentették a régióparancsnok leváltását, ami hétfői hatállyal meg is történt.
Információink szerint Lupkovics kiszemelt utóda az Észak-magyarországi Regionális Parancsnokság vezetője lett volna, ő azonban csütörtökön visszalépett. "Mi sem jellemzi jobban, hogy milyen közállapotok uralkodnak nálunk - mondta egy nevének elhallgatását kérő pénzügyőrségi tisztviselő -, mint az, hogy a felkéréssel közel egy időben a Lupkovics helyére kiszemelt parancsnok pincéjében központi (értsd: budapesti, azaz VPOP) utasításra jövedéki ellenőrzést tartottak." Bár a lapunknak névtelenül nyilatkozó pénzügyőrök szerint nem véletlen a bortermelő vámparancsnok pincéjében tartott ellenőrzés időzítése, ennek az ellenkezője sem zárható ki.
Végül a VPOP rendészeti főigazgatósága alá tartozó határügyi főosztály vezetőjét nevezte ki Nagy János a debreceni székhelyű régióparancsnokság vezetőjévé. Neki viszont megtiltották, hogy közvetlen feletteseit - köztük Bencze József vezérőrnagy rendészeti főigazgatót - tájékoztassa arról, hogy az országos parancsnok más beosztás betöltésére kérte fel.
A titkolódzás okát csak sejteni lehet. A VPOP vezetését már hónapok óta megosztja a keleti határainkon nagyüzemi méretekben zajló csempészet. Voltak, akik már hetekkel ezelőtt a régióparancsnok és az összes vámhivatal vezetőjének azonnali menesztését sürgették, és azt javasolták Nagy Jánosnak, nevezzen ki országos parancsnoki biztost a kialakult helyzet kezelésére. A vezetésben azonban akkor még más hangok is megszólaltak. Volt, aki emlékeztetett arra, hogy a térség vámhivatalai a testület sorozatos átszervezései közben soha nem kapták meg a megnövekedett feladatokhoz megígért pluszlétszámot. Sőt, hónapokig a szükségesnél félszáz pénzügyőrrel kevesebb szolgált a térség átkelőin.
Szeptemberben Bereg 2005 fedőnéven átfogó akciósorozat indult a cigaretta- és üzemanyag-csempészet visszaszorítására, ami hatalmas dugókat okozott az összes keleti határátkelőn. A felháborodott utazók blokádfenyegetése végül félpályás útlezárássá szelídült ugyan, az akciót kísérő felháborodás hatására azonban ismét felvetődött a térség vámparancsnokainak esetleges menesztése. Csakhogy az akció nyomán ugrásszerűen nőttek az állami bevételek, egyes itthoni benzinkutak forgalma megháromszorozódott, azaz az akció költségvetési és pénzügyőri szempontból sikeres volt. Már nem került szóba, hogy hónapokkal korábban kik és miért döntöttek a térség vámhivatalainak megerősítése ellen. Eltelt egy hét, majd mégis megtörtént a puccsszerű vezetőváltás az Észak-alföldi Regionális Parancsnokság élén.
Nagy János, a VPOP vezetője Brüsszelből lapunk kérdésére azt mondta: sok a féligazság mindabban, amivel egyes vezetők magyarázni próbálják a térségben kialakult helyzetet. Azt ő is látta, hogy a térség vezetői próbálnak úrrá lenni a helyzeten, de fokozatosan megérett benne a döntés, hogy amit eddig tettek, kevés, a változáshoz új vezetésre van szükség.
Lupkovics ellen több vizsgálatot is indított a VPOP. Sokan úgy vélik, már azokkal is a menesztését készítették elő. Az egyiket közvetlenül az után, hogy egyik informatikusa az uniós csatlakozást követő napokban megmentette a VPOP-t. A vámőrség számítógépes rendszere a csatlakozást követő napokban gyakorlatilag összeomlott. Egy debreceni pénzügyőr által írt szoftver segítségével sikerült a lemaradást pótolni. A VPOP nem vizsgálta, hogy az országos parancsnokság által sok milliárdért megrendelt szoftver miért mondott csődöt. Mint ahogy újabban azt sem vizsgálja senki: miért fogadott egy nyugdíjazás előtt álló vezetőnek magánnyelvtanárt a testület, miközben százmilliós túlórapótlékkal tartozik a határon és a vámhivatalokban dolgozó pénzügyőröknek.