A madárinfluenzás szárnyasok levágása a legveszélyesebb

A madárinfluenzával fertőződött szárnyasok levágása jelenti a legnagyobb veszélyt arra, hogy a kór az állatokról az emberekre is átterjed, azonban a kellően megfőzött, illetve megsütött szárnyasok fogyasztása nem veszélyes - állapította meg hétfőn az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete (FAO).

Az ENSZ két szakosított szervezete Rómában nyilvánosságra hozott közös jelentésében leszögezte: a rendelkezésre álló értesülések arra utalnak, hogy a betegek többsége akkor fertőződik meg, amikor levágja és házilag feldolgozza a fertőzött, beteg szárnyast, vagyis ekkor a legvalószínűbb, hogy a vírus átvándorol az emberre.

A kellően megfőzött, illetve megsütött csirkéket és egyéb szárnyasokat nyugodtan lehet fogyasztani, mindazonáltal a megfertőződött állatokat semmiképpen sem szabad az emberi táplálkozási láncba engedni - figyelmeztetett a két ENSZ-szervezet.

Újabb fertőző gócok a Duna-deltában és a szomszédos térségben

Újabb két Duna-deltai településen mutatták ki háziszárnyasokban a madárinfluenza jelenlétét - közölték román hírforrások hétfőn, amelyek korábban arról számoltak be, hogy a deltával szomszédos egyik román megyében néhány nap leforgása alatt már a negyedik falut helyezték vesztegzár alá.

Gabriel Predoi, a román országos állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság igazgatója a román közszolgálati rádiónak nyilatkozva bejelentette: hétfő reggel a Duna-delta vidékét felölelő Tulcea megye újabb két településén, Agighiolban és Crisanban (ejtsd: Adzsigjol, illetőleg Krisán) olyan "sajátos jeleket" észleltek, amelyek nagy valószínűséggel arra utalnak, hogy e két falu háziszárnyas-állományában is felütötte fejét a rettegett vírus. A kórokozó jelenlétére utaló közvetett jelek felbukkanásával, megfigyelésével és rögzítésével egyidejűleg a megfelelő megyei laboratóriumban folynak az ilyenkor szükséges virológiai vizsgálatok, amelyek megerősíthetik a fertőzés alapos gyanúját.

Braila megyében, - ahol az elmúlt napokban egyszerre két településen mutatták ki a veszélyes vírust - további két faluban, szombaton Bumbacariban (ejtsd: Bumbakarj), vasárnap este pedig Ciocilében (Csocsile) erősítették meg laboratóriumi vizsgálatok a vírus jelenlétét. Ezeket a településeket is vesztegzár alá helyezték, és nekiláttak a fertőző gócok felszámolásának.

Gheorghe Flutur, a román agrártárca vezetője bejelentette: az illetékes állategészségügyi hatóságok ellenőrzés alatt tartják a fertőzött gócokat, illetőleg a már fertőtlenített és a vesztegzár alól felszabadított helységek közelebbi és távolabbi szomszédságában található vidékeket. E megfigyelések alapján elővigyázatosságból vesztegzár alá helyezték egész Braila megyét.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.