Második madárinfluenza-góc a Duna-deltán kívül
Hivatalos közlés szerint ezúttal az ország délkeleti részén fekvő Braila megyében, Ciocile településen észlelték szombaton a madárinfluenza H5 vírusát. A helyi hatóságok megerősítették, hogy a települést azonnal zárlat alá vették, s haladéktalanul megkezdődött a szárnyasok elpusztítása, ami vasárnap is folytatódni fog.
Ciocile Scarlatesti település szomszédságában fekszik, ahol november utolsó hetében először észlelték a fertőző vírust Duna-deltán kívüli területen. A televízió híradása szerint nyolc baromfin bukkantak az influenza H5 vírusára. Scarlatestiben a vírus jelenlétének észlelésekor 15 ezer háziszárnyast pusztítottak el. Szeptember óta immár a tizenegyedik romániai teleülésen bukkantak madárinfluemza-vírusra, túlnyomó többségben Duna-deltai településeken. Románia volt az első európai ország, ahol madárinfluenzás esetet észleltek.
Japán Tamiflu-készleteket halmoz fel
Japán azt tervezi, hogy a madárinfluenza kezelésére alkalmas Tamiflu gyógyszerből készleteket halmoz fel külföldi nagykövetségein - írta vasárnap a Jomiuri Simbun. A szigetország legnagyobb példányszámú napilapja arról számolt be, hogy a szert a külföldön élő vagy külföldre utazó és az adott helyszínen esetleg megfertőződő japán polgárok kezelésére kívánják fordítani. A Tamiflu-készletekből elsősorban az ázsiai országokban működő japán diplomáciai képviseletekre akarnak juttatni, különös tekintettel arra, hogy az ázsiai kontinensen a madárinfluenza 2003 óta terjedő H5N1 vírusa eddig legkevesebb 69 ember halálát okozta.
A Tamiflu nem vakcina, de egyike azon szereknek, amely általános vélekedés szerint hatékony a madárinfluenza vírusa által megfertőzött emberek kezelésében. Az újság nem közölt részleteket arra vonatkozóan, hogy a készletek tervezett elhelyezése mikor kezdődik a nagykövetségeken, ugyanakkor beszámolt arról: a tokiói külügyminisztérium már konzultációkat folytat a pénzügyminisztériummal a tervezett intézkedés pénzügyi vonatkozásairól. A szigetországban hosszú idő óta először tavaly észleltek ismét madárinfluenzát, s egy ember is megfertőződött.
A krími öt faluban kezdték meg a szárnyasok megsemmisítését
Öt Krímben lévő faluban kezdték meg madárinfluenzában elhullott szárnyasok megsemmisítését - közölte vasárnap Viktor Baloha, a rendkívüli helyzetek ukrajnai minisztériumának a vezetője, hozzáfűzve, hogy a műveletet a tárca különlegesen kiképzett alakulatai végzik. Az Ukrajnához tartozó félszigeten dolgozó gazdákkal már megállapodtak a kártérítés mértékéről is - fűzte hozzá. Mint a miniszter fogalmazott: az emberek megértéssel viszonyulnak a kialakult helyzethez. A szakemberek speciális tüzelőanyaggal égetik el a kimúlt állatokat.
Jelenleg majd 3 ezer tetem megsemmisítése vár az alakulatokra, de a hatóságok nem tartják kizártnak, hogy ennél még több szárnyas pusztul el. A félszigetre eddig 5 tonna fertőtlenítőszert szállítottak. Jurij Melnyik miniszterhelyettes közlése szerint a Krímben átmenetileg betiltották a baromfitermékek értékestését.
Az ukrán hatóságok szombaton jelentették be, hogy az országban megjelent a madárinfluenza. A Krím-félsziget négy településén kimutatták az erősen fertőző H5-ös vírustörzset. E településeken az elmúlt másfél hónapban több mint 1500 házi szárnyas pusztult el.
(MTI)