Amerika: csökken a vérszomj

Kivégezték a halálbüntetés újbóli bevezetése óta ezredik elítéltet, de a lakosság körében egyre erősebb a kétely.

Tegnapra virradóra Észak-Karolinában kivégezték Kenneth Boydot, akit még az utolsó pillanatban is sikerült felboszszantani. A férfi, aki gyermekei szeme láttára ölte meg feleségét és apósát, nem akarta, hogy neve kapcsán csak egy számot emlegessenek. Ő volt az ezredik halálra ítélt, aki a halálbüntetés 1976-ban történt újbóli bevezetése óta életével fizetett tetteiért.

Illetve, nem is mindenki azért. A Texasban 1993-ban rablógyilkosságért kivégzett Ruben Cantu ügyét most újból megnyitották, mert az egykori koronatanú és a tettestárs egybehangzóan állítja, hogy annak idején hazudott. A mai szabályok szerint Cantút nem is ítélhetnék halálra, mert a bűncselekmény időpontjában csak 17 éves volt. A legfelső bíróság azóta a 18 éven aluliak, illetve a szellemi fogyatékosok esetében kizárta a halálbüntetést.

Kína, Vietnam és Irán után az Egyesült Államokban szabják ki a legtöbb halálbüntetést, ám a számok az USA esetében csökkenő tendenciát mutatnak. A 90-es években átlagosan 290 embert ítéltek halálra, tavaly már csak 125-öt. 1994-ben még az amerikaiak 80 százaléka hitt a halálbüntetésben, a mai arány 65 százalék, ám ha a kérdésben a letöltendő életfogytiglani börtön lehetőségét is felkínálják, a válaszolók fele inkább ezt választaná. A közvélemény változásához hozzájárult, hogy a DNS-minták rutinszerű vizsgálata kapcsán több mint másfél tucat halálraítéltről derült ki, hogy nem ő követte el a neki felrótt gyilkosságot vagy nemi erőszakot.

A jogvédők minden vita során bevetik azt az érvet is, hogy a déli államokban élő feketékre aránytalanul gyakrabban szabják ki a halálbüntetést, mint az északi feketékre vagy a déli fehérekre. A halálbüntetés Texas Harris megyéjében a leggyakoribb - de ma már az itteni lakosoknak is több mint fele a letöltendő életfogytiglani börtönbüntetés híve.

Kábítószer-csempészet miatt kivégeztek pénteken Szingapúrban egy ausztrál állampolgárt - közölte a városállam belügyminisztériuma. Az ausztrál közvélemény és emberjogi szervezetek elítélték a kivégzést. A 25 éves, vietnami származású Nguyen Tuong Vant 2002 decemberében fogták el a szingapúri repülőtéren, amikor 400 gramm heroint próbált felvinni Ausztráliába induló repülőgépére. A városban 15 grammnál nagyobb mennyiségű kábítószer birtoklásáért halálbüntetést kell kiszabni.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.