Brit sajtóhírek a CIA-repülőgép budapesti tartózkodásáról

A The Independent című brit lap pénteki cikke szerint nemrég Budapesten is leszállt az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egyik terrorgyanúsítottakat szállító repülőgépe.

A brit lap írásában nem utal arra, hogy ugyanarról a gépről van-e szó, amelynek budapesti leszállásáról november 2-án már szó esett az ügy által kiváltott dániai belpolitikai vitákban, s amelynek ferihegyi tartózkodását november 15-én tényként említette Tóth András, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkár az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában.

A legnagyobb liberális brit napilap azt írta, hogy "újságírók és aktivisták" a CIA-gépek repülési adatainak figyelemmel kísérésével bizonyos mértékig fel tudták deríteni, mi is történik, és az amatőr repülőgép-megfigyelők is hozzájárultak az információgyűjtéshez. Ennek alapján a hírszerző szervezet 26 repülőgépe 307 repülést hajtott végre Európában az Egyesült Államokat 2001. szeptember 11-én ért terrortámadás óta. E gépek 94-szer szálltak le Németországban és 76-szor Nagy-Britanniában.

A cikket illusztráló Európa-térképen az újság Magyarországot is bejelölte az érintett államok között. A térképhez fűzött szöveges magyarázat azt írja, hogy "jelentések szerint" októberben a budapesti repülőtéren is leszállt egy CIA-repülőgép, amely "Afganisztánból szállított gyanúsítottakat".

A The Independent nem nevezi meg ennek az értesülésnek a forrását, sem azt, hogy az említett repülőgép hova vitte a gyanúsítottakat - jelentette Londonból Kertész Róbert, az MTI  tudósítója.

Keflavikból jött a gép

Az Európai Unió-szerte tiltakozást kiváltó CIA-járatok dániai vonatkozásairól tájékoztatást adva, a koppenhágai külügyminisztérium november 2-án hivatalos honlapján megemlítette, hogy "egy N168D jelzésű repülőgép haladt át a dán légtéren az izlandi Keflavikból Budapestre. A gép a Devon Holding and Leasing cég tulajdona, amelyet a The New York Times című amerikai napilap annak a hét szállítási vállalatnak az egyikeként azonosított, amelyeket a CIA fedőcégként használ a repüléseihez. Ezt a tényt Flemming Hansen közlekedési miniszter is közölte parlamenti felszólalásában, válaszul az ellenzék neki szegezett kérdésére.

A dán közlésben szereplő, N168D lajstromjelű CIA-gépről november 15-én említést tett Tóth András, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkár is az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában. A magyar Polgári Légügyi Hatóság tájékoztatására hivatkozva elmondta, hogy a gép október 3-án érkezett, szabályosan szállt le Ferihegyen, a három pilóta és két stewardess egy éjszakát töltött Budapesten, majd továbbrepültek közel-keleti úticéljuk felé. Egy másik CIA-gép landolása tavaly augusztus 31-én, hasonló körülmények között történt, akkor a gép Németország felé folytatta útját - tette hozzá.

Rice garantálta, hogy Írországban nem szállt le "CIA-járat"

Condolezza Rice amerikai külügyminiszter biztosította Írországot, hogy a shannoni repülőteret nem vették igénybe terrorizmussal gyanúsított személyek szállítására - közölte helyi idő szerint csütörtökön Washingtonban Dermot Ahern ír külügyminiszter.

Az Egyesült Államok "határozott garanciát adott arra nézve, hogy Shannon repülőterét nem használták sérelmes módon" - közölte Dermot Ahern, miután megbeszélést folytatott Condoleezza Rice-szal.

Ahern elmondta: Condoleezza Rice közölte vele, hogy rövidesen válaszolni fog az Európai Unió levelére, amelyben Brüsszel magyarázatot kért azokkal az értesülésekkel kapcsolatban, amelyek szerint az amerikai CIA több európai országot is igénybe vett iszlámista foglyok szállítására vagy fogva tartására, és európai útja során is nyilatkozatot tesz az ügyben.

Az amerikai külügyminiszter hétfőn indul ötnapos európai körútra, amely során Németországba, Romániába, Ukrajnába és Belgiumba látogat.

"Teljes egészében elfogadom a határozott garanciákat, amelyeket ma adtak" arra nézve, hogy egyetlen iszlámista foglyot sem szállított a CIA a shannoni repülőtér igénybevételével - közölte Dermot Ahern.

Írország nem folytat vizsgálatot az állítólagos fogolyszállítások ügyében, mivel bízik az amerikai kormányzat szavában - szögezte az ír diplomácia vezetője.

Az írországi polgári repülőtéren rendszeresen szállnak le amerikai katonai gépek üzemanyag-felvétel céljából.

Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat tagjainak fenntartott titkos CIA-börtönökről szóló első információkat a The Washington Post közölte november 2-i számában. Másnap a Human Rights Watch bejelentette: bizonyítékai vannak arra, hogy a terrorizmussal gyanúsított személyeket Afganisztánból Lengyelországba és Romániába szállították vallatásra. A CIA mindenfajta kommentárt elutasított az üggyel kapcsolatban. A sajtó úgy emlegette Shannont, mint amely egyike lehetett azoknak az európai repülőtereknek, amelyeken a CIA által bérelt gépek leszálltak.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.