BBC: Magyarország vétót helyezett kilátásba

Magyarország megvétózná a csökkentett támogatásokat tartalmazó EU-költségvetési tervezetet - hangzott el a BBC tévé csütörtök esti budapesti tudósításában, a brit közszolgálati csatorna azt is tudni véli, hogy Blair kész engedni a Nagy-Britanniának járó visszafizetésből.

A Tony Blair brit miniszterelnököt kelet-európai körútján kísérő BBC-tudósító tényként közölte, hogy - amint azt a londoni sajtó már jó ideje írja - a Budapesten tartózkodó Blair a kelet-európai tagországok támogatásaira szánt költségvetési keret 10 százalékos csökkentését javasolja az új EU-tagoknak. A BBC szerint lengyel illetékesek úgy vélekedtek, hogy amit a brit kormányfő javasol, az akár illegálisnak is bizonyulhat, név nélkül idézett magyar illetékesek pedig azt mondták a tudósítónak, hogy Magyarország megvétózna egy ilyen javaslatot, ha az valóban az asztalra kerül.

A Financial Times e hét eleji értesülése szerint Lengyelország is azzal fenyegetőzik, hogy a decemberi brüsszeli EU-csúcson megvétózhatja a költségvetési megállapodást, ha jelentősen megnyirbálják a 2007-2013-as költségvetési időszakban általa várt 60 milliárd eurós támogatást.

Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő ugyancsak a Financial Timesnak az uniós költségvetés ügyében folyó vita kapcsán a héten azt mondta: a nyugat-európai EU-tagok "a különböző európai térségek közötti lehetséges legsúlyosabb konfliktusokkal" lesznek kénytelenek szembenézni, ha nem lesznek nagyvonalúak az új tagok iránt. Gyurcsány Ferenc a brit üzleti napilapnak kijelentette: Nagy-Britanniának - az EU soros elnökének - újra kellene gondolnia a Kelet-Európának szánt segélyek csökkentéséréről szóló, a 2007-2013-as költségvetés vitájának megoldása végett kidolgozott javaslatát.

A brit sajtó szerint ugyanakkor Tony Blair azzal érvel, hogy csökkenthető a térségi segély, mert az új tagállamok úgysem használják fel teljesen a nekik folyósított EU-pénzeket. Csütörtök késő esti londoni beszámolók szerint egyébként Blair mostani kelet-európai körútján jelezte, hogy a kompromisszum érdekében kész engedni akár 1 milliárd eurót is a Nagy-Britanniának járó, most már évente több mint 5 milliárd eurós uniós visszatérítésből. Ezt még Margaret Thatcher volt konzervatív brit kormányfő harcolta ki 1984-ben, arra hivatkozva, hogy Nagy-Britannia befizetéseihez képest elenyésző mezőgazdasági juttatásokban részesül.

A többi uniós tagállam körében rendkívül népszerűtlen brit visszatérítés a jelenlegi költségvetési patthelyzet egyik fő eleme, mert London hivatalosan csak akkor hajlandó ennek csökkentéséről tárgyalni, ha Franciaország kész lenne megfontolni a közös uniós agrárpolitika radikális reformját, amiről azonban Párizs egyelőre hallani sem akar.

Blair hajlandó engedni az uniós brit visszatérítés ügyében

Hírügynökségi jelentések szerint Nagy Britannia hajlandó engedményeket tenni az uniós brit visszatérítés ügyében. Sajtójelentések szerint a Budapesten tartózkodó Tony Blair kormánya javaslatot fog előterjeszteni a december 7-én rendezendő EU külügyminiszteri tanácsülésre és ebben jelentős részét feladja majd a brit visszatérítési igénynek. Ezt csütörtökön jelentette a BBC Jack Straw brit külügyminiszterre hivatkozva, aki szerint Blair a visszatérítés összegének "jelentős mérséklését" fontolgatja.

A kérdés az, képes-e az EU a december 15-i csúcstalálkozón megegyezni a 2007 és 2013 közötti évek költségvetéséről. Amennyiben ez nem sikerül, úgy a megoldás a jövő év első felében az uniós elnökséget átvevő Ausztriára vár.

A német külügyminiszter tegnap tárgyalt Jack Straw-val és e megbeszélésről azt közölték, hogy a brit javaslat a tagországok GDP-jének 1 százalékát elérő költségvetési befizetési javaslatról szól majd. Németország - mint ezt Frank-Walter Steinmeier kijelentette - örülne ennek az 1,0 százalékos ( 815 milliárd eurós) korlátnak, mivel Németország, mint nettó befizető, nincsen olyan helyzetben, hogy hozzájárulását növelje. A legutóbbi luxembourgi tanácsülés 1,056 százalékos befizetési arányt javasolt.

Blair engedményét támadja a brit sajtó

A zátonyra futott európai uniós költségvetés ügyében tett megadással vádolták pénteken Tony Blair kormányfőt, az Európai Tanács soros elnökét brit politikusok és lapok egyaránt, miután olyan értesülések láttak napvilágot, miszerint a brit kormány kész lemondani az országnak járó visszafizetés egy részéről.

Blair szerdán még azt hangsúlyozta: szó sincs arról, hogy Nagy-Britannia feladná a Margaret Thatcher kormányfő által még 1984-ben kivívott teljes uniós visszafizetést, brit illetékesek viszont Londonban jelezték, hogy Nagy-Britannia esetleg lemond a visszatérítésnek a szegényebb kelet-európai országok által fizetendő részéről.

Graham Brady, a konzervatív árnyékkormány Európa-ügyi államminiszter-jelöltje a BBC-rádiónak nyilatkozva megadásnak nevezte a kompromisszumos javaslatot, hangsúlyozva, hogy a visszafizetés olyan dolog, amit nem lenne szabad feladni.

A Daily Mail című konzervatív napilap pénteki számában címoldalon közölt írásának A nagy árulás címet adta, míg a The Sun című bulvárlap azzal vádolta meg a kormányfőt, hogy "fehér zászlót lobogtatott" a költségvetési visszafizetés kapcsán.

A The Guardian című balközép színezetű lap szerint az új javaslat felér "annak a beismerésével, hogy a hat hónapos brit elnökség januárban anélkül ér véget, hogy sikerült volna áttörést elérni az európai agrártámogatások csökkentésében".

A konzervatív Daily Telegraph nem kommentálja az új javaslatokat, de megjegyzi, hogy Blair a módosított tervezet miatt elvesztette volt kelet-európai szövetségeseit. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.