Blair alkut ajánl Budapesten
- Ha nem sikerül megállapodni a költségvetési pénzek elosztásának reformjáról, jóval kisebb büdzsével kell beérni. Most sokkal könnyebb lenne megegyezni, mint később - mondta az EU soros elnöki posztját betöltő brit kormányfő, mielőtt tegnap Tallinnban a három balti állam vezetőivel találkozott, ma Budapesten pedig a négy visegrádi ország miniszterelnökeivel tárgyal.
Az érintett hét ország többsége, köztük Magyarország eddig mereven elutasította azt a brit javaslatot, amely szerint 25 milliárd euróval csökkentenék a hétéves EU-költségvetést. Brit források szerint Blair a 25 milliárdnál kisebb "vágást" készül javasolni, ugyanakkor London szeretné elérni, hogy az új tagállamok sokkal könnyebben férjenek hozzá a brüsszeli pénzekhez - írta a Reuters.
Blair másik javaslata úgy szól: a két hét múlva esedékes EU-csúcson megállapodnának arról, hogy a 2007-2013-as költségvetés kiadási tételeit félidőben felülvizsgálnák. Mint ismeretes, a közös büdzsé több mint negyven százaléka az agrártámogatásokra, kb. 33 százaléka pedig az elmaradott régiók felzárkóztatására megy el. Franciaország azonban ragaszkodik ahhoz, hogy egy korábbi megállapodás értelmében 2013-ig változatlanul hagyják az agrárkiadások szintjét. A britek által javasolt reform csökkentené a nettóbefizetők - Németország, Hollandia és Svédország - hozzájárulását, ugyanakkor London továbbra is kapna visszatérítést, amit anno Margaret Thatcher harcolt ki.
Kérdés, hogy a hét kelet-, és közép-európai ország mennyire képes tartani az egységfrontot Blair megosztó nyomásával szemben. Pozsonyi tudósítónk információi szerint Szlovákia kevésbé elutasító a brit állásponttal szemben. A Reuters úgy tudja, hogy a Dzurinda-kormány elfogadná a Blair-csomagot, mivel London komoly anyagi segítséget ígért a kiöregedett atomerőművi reaktorok bezárásához. Eduard Kukan szlovák külügyminiszter lapunk megkeresésére csupán annyit mondott, hogy Szlovákia számára a legrosszabb megoldás a költségvetési alkudozások újabb kudarca lenne.