Taszár - a feledhető epizód
Később Taszár már nem illett bele az USA rugalmasan változó stratégiai elképzeléseibe. Addig kellett, amíg jelentős amerikai közvetlen elkötelezettség érződött a Balkánon.
Miért nem versenyképes Taszár? Mi szól az amerikai katonai jelenlét keletebbre, Romániába-Bulgáriába való áttolódása mellett?
1. Az amerikai kül- és katonapolitikában hangsúly-átrendeződés ment végbe. A kilencvenes éveket jellemző Balkán rovására felértékelődött az új évezred domináló elkötelezettsége, a terrorizmus elleni harc kapcsán a Közel-, Közép-Kelet, Közép-, Dél-Ázsia. Megélénkült az amerikai-orosz-kínai vetélkedés a volt szovjet tagköztársaságok befolyásolásáért. A Balkánt, Koszovót, Boszniát egészében véve megkapta a maradék-NATO, ahol most az EU is gyakorlatozik, próbálgatja sarjadó katonai körmeit. Az USA - ami a közvetlen katonai akciókat illeti - Afganisztánra (16000 elitkatona) és Irakra (160000 fős expedíciós hadsereg) koncentrál.
2. Hogy a fenti súlypontmódosuláshoz hozzáigazítsa ellátó-kiszolgáló-közvetítő-felkészítő-pihentető-gyógykezelő támaszpontstruktúráját, Washington egész hatalmas katonai gépezetét átalakította, elmozdította keleti irányba. Ezt mindenekelőtt Németország érezte meg, amely a hidegháborúban az USA európai jelenlétének a gerincévé vált. Munkahelyek ezrei szűntek meg a csapatkivonással, támaszpontok bezárásával, a jelenlét csökkentésével.
3. Földrajzi-logisztikai előnyök. A romániai támaszpontok (de ez igaz a bulgáriai Burgaszra is) sok száz kilométerrel közelebb fekszenek Irakhoz, Afganisztánhoz (Iránhoz), Közép- és Dél-Ázsiához, mint Taszár. A Mihail Kogalniceanu repülőtér néhány kilométerre van a Fekete-tengertől, a jelentős olajipari kapacitásokkal, hadikikötővel rendelkező Constantától. Az amerikaiak tervezik, hogy közvetlen úttal-iparvágánnyal és csővezetékkel kötik össze a Mihail Kogalniceanu-bázist a tengerparttal. Az amerikai gyorsan mozgatható, globális csapásmérő erők ma már alapvetően tengeri eszközökre telepítettek. Bármily fejlett is az USA légi szállítása, nagyobb vállalkozáshoz a nehéz felszerelést még mindig tengeri úton szállítják.
| Az amerikai szövetségi politikában az érzelmek, vagy a múltbéli érdemek csak kevéssé számítanak. A Bush-kormányzat 2001 szeptembere óta gyakorlatilag egyetlen mércével mér: ki mivel tud hozzájárulni a terrorizmus elleni háborúhoz. (Románia 1600 katonát állomásoztatott Afganisztánban, Irakban.) A bázisrendszer újragondolása során a katonai és földrajzi érvek mellett a Pentagon számára az is fontos volt, hogy a szóba jöhető országokban mennyire általános és tartós az Egyesült Államok támogatottsága. A magyar politikai háttér nem volt elég egységes, ami tovább csökkentette a taszári repülőtér megtartásának esélyét. (H. G.)