Önálló magyar karokat szeretnének a Babes-Bolyai Tudományegyetemen
A benyújtott kérelem értelmében az egyetem magyar oktatói versenyvizsga nélkül kerülnének át az új struktúrába, amelyet a tervek szerint a természettudományi, a humántudományi, valamint a társadalomtudományi kar alkotna.
A már létező és önálló magyar karként működő református és római katolikus vallástanárképző kar a módosítás után is változás nélkül folytatná munkáját, a közgazdaságtudományi, jogi, testnevelési és pszichológia karon működő magyar tanszékek pedig nem tömörülnének az új szerkezetbe. Ezek a jelenlegi, szakonként - és nem nyelvi kritériumok alapján - elkülönített karokban működnének tovább.
A magyar karok létrehozása után az egyetem laboratóriumait továbbra is közösen használná a román és a magyar tagozat. A kérés előterjesztői statisztikát is csatoltak a dokumentum mellé, amelyből kiderül, hogy a BBTE magyar oktatóinak 83 százaléka támogatja a magyar karok létrehozását. Az adatok a Bolyai Kezdeményező Bizottság (BKB) által végzett aláírásgyűjtésből származnak. Kiderült, hogy a megkérdezett 179 magyar oktató közül 149 támogatja az új struktúrák létesítését, 28-an tartózkodtak, és mindössze ketten ellenezték a tervet.
Kovács Lehel, a főleg oktatók által létrehozott, az önálló karokért és önálló egyetemért küzdő BKB alelnöke, az egyetem oktatója az MTI-nek elmondta: a kérvény aláírói szorgalmazták, hogy az egyetem legfontosabb döntéshozó testülete január 30-ig vitassa meg a kérést.
A magyar karok létrehozását már évek óta tervezik. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) még tavaly úgy döntött, hogy a kisebbségi törvénytervezet elfogadásáig leveszi politikai napirendjéről a magyar karok létrehozásának témáját, mivel úgy vélte, nem célszerű egyszerre két etnopolitikai célért küzdeni.
A magyar karok kérdése azt követően került ismét előtérbe, hogy a BKB november közepén több erdélyi városban tüntetéssorozatot szervezett az 1959-ben megszüntetett és a Babes egyetemmel egyesített Bolyai Egyetem visszaállítására. Szerintük a magyar karok létrehozása az első lépés az önálló egyetem megteremtéséhez. Az önálló karokat a magyar oktatók azért szorgalmazzák, hogy a BBTE-n belül a magyar nyelvű oktatás fokozottabb önállóságra tegyen szert, és a magyar tagozat döntéseit a többséget alkotó román oktatók beleszólása nélkül hozhassák meg.
(MTI)