Barroso: Blair ne legyen nottinghami bíró
Sok hűhó - és mennyiért is? A héten ismertté vált kiszivárogtatások szerint a brit EU-elnökség az európai összjövedelem (GNI) 0,03 százalékával akarja megnyirbálni az unió 2007-
2013-as költségvetését. Ám ez is 25 milliárd eurós lefaragást jelent a júniusban "beragadt", hét évre 872 milliárdos luxemburgi előterjesztéshez képest - benne az új EU-tagállamok felzárkóztatási pénzeinek tízszázalékos, azaz 16 milliárdos csökkentésével.
Eközben szó sem esik arról, hogy London feladna valamit a jelenleg évi ötmilliárd eurós - ám 2013-ra automatikusan hétmilliárdra felszökő - különleges visszatérítésből, amelyet csak ő élvez. Az Eurostat adatai szerint éppen tízszeres a különbség az EU leggazdagabb régiója, Belső-London és a legszegényebb, a lublini vajdaság között.
Az enyhén szólva ellentmondásos helyzetet José Manuel Barroso sem hagyhatta szó nélkül. Szerdán ismertté vált annak a beszélgetésnek a lényege, amelyet az Európai Bizottság (EB) elnöke hétfőn Tony Blair brit kormányfővel folytatott. Johannes Laitenberger, az EB vezető szóvivője elmondta: Barroso figyelmeztette Blairt, hogy nem lehet fordított Robin Hood, és a nottinghami bíró példáját követve a szegényektől nem vehet el a gazdagok javára.
A majom jövő hétfőn ugrik a vízbe: ekkor közlik a britek a főszámokat, és szerdán (december 7-én) alkudoznak róluk először a tagállamokkal. Brüsszeli megfigyelők szerint a hét eleji kiszivárogtatás célja a hideg zuhany "langyosítása" volt.
Forrásaink szerint az EU-tanácsban ellenséges a hangulat a britekkel szemben, és a júniusi büdzséegyezség ellen szavazó ötök közül ma már csak ők állnak szembe (talán kibékíthetetlenül) a többiekkel. Egyesek szerint London az új tagok megosztására törekszik: a felzárkóztatási alapok megnyirbálásának brit indoka, hogy a 2004-2006-os, jóval kisebb régiós támogatások kihasználtsági foka is alacsony. Ám ebben nagy az eltérés: a lengyeleknél például 4,3 százalékos, nálunk 8,8, ami jónak számít. A pénzek fele-kétharmada már szerződéssel van lekötve.
Gyurcsány Ferenc kormányfő a Financial Timesnak adott szerdai nyilatkozatban visszautasította a brit szándékot. - Ha elviselhetetlenné válik az eltérés a különböző országok között, az nagymértékű elvándorlást idéz elő, és veszélyezteti a társadalmi stabilitást - fogalmazott. Tegnap a Fidesz és az MSZP euro-képviselői is leszögezték: elfogadhatatlan London ajánlata. - Egyre halványabb az esély, hogy a brit elnökség alatt megállapodás szülessen, így ez várhatóan jövő tavaszra, az osztrák elnökségre marad - állítja a szocialista Fazakas Szabolcs, az Európai Parlament költségvetés-ellenőrzési bizottságának elnöke.