Fidesz: elő a szerződésekkel!
Lapunk felvetésére, hogy ez nem sértene-e esetleg állam- vagy üzleti titkot, Deutsch Tamás közölte: az üvegzsebtörvény alapján erre van lehetőség. A Fidesz ezzel párhuzamosan azt is javasolja, hogy a parlamenti pártok hozzanak létre egy nyolcfős, paritásos bizottságot; amely megvizsgálná a hosszú távú szerződéseket és az általuk előidézett helyzetet. Ezt követően javaslatot tenne az Országgyűlésnek, illetve a kormánynak: mit tehet Magyarország saját jogi eszközeivel a megállapodások felülvizsgálatára. Deutsch szerint a Fidesz nyitott rá, hogy akár kormánypárti képviselő legyen e munkabizottság vezetője.
Tegnap Pokorni Zoltán a Fidesz-elnökség ülését követő sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a magas villamosenergia-árak oka az 1995-ben megkötött hosszú távú áramvásárlási szerződésekben keresendő. A politikus elismerte viszont, hogy az Orbán-kormány sem tudta felbontani ezeket a megállapodásokat. "Igen jó jogászok Suchman miniszter úr közreműködésével kötötték azokat" - tette hozzá a Fidesz alelnöke. Elmondta azt is, hogy "egy félig letárgyalt szerződés" a Fidesz-kormány időszakába csúszott át, így a körülbelül 650 ezer gigawattnyi megvásárolt áramból 2 ezer gigawatt "a Fidesz lelkén szárad". A szocialista bírálatokra reagálva Pokorni Zoltán megismételte: a Fidesz-kormány 2001-ben törvényben teremtette meg a lehetőségét annak, hogy a mindenkori kormány hatósági árat szabjon meg a kisfogyasztók számára, azonban a Medgyessy-Gyurcsány-kormány nem élt ezzel az eszközzel. Azt viszont szerinte az uniós piaci szabályok nem teszik lehetővé, hogy az állam két ponton is beavatkozzon az árampiac működésébe - így a kisfogyasztók számára megállapított hatósági áron kívül nem lehet beleszólni az erőművek és a szolgáltatók közötti elszámolásba is.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke mindenesetre mára - a parlamentbe - megbeszélésre hívta a Magyar Villamos Művek és az öt nagy erőműcég képviselőjét, hogy konzultáljon velük a profit letöréséről és a versenyhelyzet megteremtéséről.