Bush elnök győzelmet ígér Irakban
Az elnök az annapolisi haditengerészeti főiskolán mondott beszédet, és erre a napra időzítve hozták nyilvánosságra Washingtonban a Nemzeti stratégia az iraki győzelemhez című dokumentumot, amely ugyancsak az amerikai katonák fokozatos kivonását irányozza elő, de nem tartalmaz konkrét határidőt a kivonulás lezárására.
A beszéd és a dokumentum nem tartalmaz alapvető újdonságot. Bush elnök a hangsúlyt az iraki erők kiképzésének a kivonulás mértékét meghatározó előrehaladására tette, kiemelve, hogy az irakiak egyre inkább képesek megvédeni magukat és országuk szuverenitását, és növekvő mértékben maguk állnak a harc élére. Ellenzéki követelésekre utalva hangsúlyozta, hogy a kivonulás ütemét az Irakban állomásozó katonai parancsnokok helyzetértékeléséhez igazítják, nem pedig washingtoni politikusok által felállított mesterséges menetrendhez. A mesterségesen kitűzött határidő az elnök szerint gyengeséget sugallna, és a terroristák kivárásra rendezkednének be.
Bush elnök szerint Irakban az ellenség három összetevőből áll, ezek a megrögzött szaddámisták, a politikai folyamatot elutasító szunniták, akiket ma már maguk a szunniták szigetelnek el, valamint a legtöbb öngyilkos robbantásos merényletet és lefejezést elkövető terroristák. Irak a terroristák számára az emberiség elleni harcnak, Amerika számára a terrorizmus elleni háború központi frontszakasza.
Kijelentette, hogy az irakiak 15 nap múlva választanak, és minden egyes szavazatukkal kinyilvánítják, hogy nem hagyják magukat megfélemlíteni. Az elnök hangsúlyozta, hogy az amerikaiak két dolgot akarnak Irakban: azt, hogy a katonák győzzenek és hazajöjjenek. Neki is ez célja.
A beszéd az elnöknek azokba az erőfeszítéseibe illeszkedik, hogy megállítsa népszerűségi mutatóinak további zuhanását, segítse a Republikánus Pártot abban, hogy a jövő évi törvényhozási választásokon megőrizhesse többségét. Az Ipsos novemberi közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 62 százaléka ellenzi Bush Irak-politikáját. Az iraki beavatkozás mellett csak 37 százalékuk állt ki, szemben a májusi 43 százalékkal.
Jelenleg mintegy 160 ezer amerikai katona állomásozik Irakban. A Pentagon egyelőre csak annyit jelentett be, hogy a jövő év elején visszavonja a mostani választásra Irakba vezényelt 28 ezer főnyi pótlólagos katonai erőt. Irakban eddig több mint 2100 amerikai vesztette életét, a katonák állomásoztatása havonta 6 milliárd dollárt emészt fel.
Harry Reid, a szenátus demokrata párti csoportjának a vezetője nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Bush elnök "megint csak a megszokott frázisokat pufogtatta az irányvonal tartásáról", ismét elmulasztva az alkalmat, hogy - mint arra a szenátus felszólította - kifejtse az iraki siker reális stratégiáját, amely biztosítja a katonák hazatérését.
John Kerry szenátor, a tavalyi elnökválasztáson Bush elnök demokrata párti kihívója felrótta, hogy az elnök beszédében felállította és többször is ledöntötte a kivonulás mesterséges határidejének mumusát, holott a vita valójában nem erről szól. (MTI)