Ismét hatósági árat kaphatnak az erőművek
Noha Kóka János gazdasági miniszter az újratárgyalást csak a kölcsönös előnyök mentén tudta elképzelni, Gál J. Zoltán szocialista képviselő nála keményebben fogalmazott: bejelentette, viszsza kívánják állítani a 2001-es törvény által eltörölt hatósági árat.
Mindenesetre Puch László, a gazdasági bizottság MSZP-s elnöke ma reggelre zártkörű találkozóra invitálta a honi erőművek vezetőit. Levelében az eszmecsere apropójául Orbán Viktor parlamenti felszólalását jelölte meg. (Vele majd csütörtökön ül le a delegáció.) A megbeszélésen információink szerint szóba kerülhet az áram termelői árának újbóli hatósági szabályozása. A meghívó szerint a gazdasági bizottság egy órával később a villamosenergia-törvény módosításáról tárgyal, és ennek kapcsán "az árszabályozás kérdése is asztalra kerülhet".
Kuhl Tibor, az egyik legnagyobb hazai privatizált áramtermelő, a Dunamenti Erőmű vezérigazgatója, a belga Electrabel képviselője - mint lapunknak kifejtette - elmegy a találkozóra. Hozzátette: annak hátteréről a meghívóban foglaltakon kívül semmit nem tud. Nem értesült arról, hogy a kormány a hatósági ár visszaállítását tervezné, és arról sem, hogy a villamosenergia-törvényt a napokban módosítanák. Ha - mint fogalmazott - ez így igaz lenne, az új hatósági árak alapjául szolgáló költség-felülvizsgálat legalább egy évet venne igénybe, vagyis azokat legkorábban 2007 elején lehetne kihirdetni. 2007 közepén azonban az EU-s elvárásoknak megfelelően elvileg életbe kellene lépnie a piac teljes felszabadításának. A két folyamat azonban, számára úgy tűnik, ellentétes. Úgy vélte, a villamosenergia-törvény Fidesz-kormány alatti módosítása a piac felszabadítása irányába tett első lépés volt.
Deutsch Tamás, a legnagyobb ellenzéki párt kampánykommunikációs vezetője az Indexnek azt mondta: a Fidesz az áramügy esetleges rendeződését követően is fel kíván lépni a luxusprofit ellen. Legyen szó akár energiaipari, banki, temetkezési vagy telefoncégről, szerinte akkor lehet baj, ha a törvények segítségével valaki piaci szabályozás nélkül jut luxusprofithoz.