Moszkva ellen fordulhat Kadirov
A Moszkva támogatását élvező 29 éves kormányfőhelyettes így nem csak az Egységes Oroszország (JeR) színeiben győztes képviselőket, de a másik két frakció - az ötszázalékos küszöböt átlépő kommunisták és az ellenzéki liberális pártként számon tartott Jobboldali Erők Szövetsége - tagjait is maga mögött tudhatja. A tíz éve háborús viszonyok között élő köztársaság új parlamentje aligha játszhat önálló szerepet Csecsenföld talpra állításában.
- Moszkvának elsődleges érdeke volt, hogy a választások nyomán létrejöjjön a parlament, még ha a voksolás tisztasága vitatható is - nyilatkozta Alekszandr Satyilov. Az Orosz Politikai Konjunktúra Intézetének munkatársa úgy látja, ezzel Kadirov hatalmának formális legitimációja megtörtént. A jelenlegi elnök, Alu Alhanov jövőre vélhetően távozik posztjáról, átadva helyét az ifjabb Kadirovnak, a tavaly májusban bombamerényletben megölt néhai elnök, Ahmad Kadirov fiának.
A politológus szerint azonban a konszolidáció látszólagos sikerét jelentő választás nem nyújt biztonsági garanciát Moszkvának. Kadirov - aki még az Oroszország hőse kitüntetést is megkapta - miután leszámolt belső ellenzékével, bármikor szakíthat Moszkvával, és a szeparatisták élére is állhat.
Egyelőre azonban Kadirov ötezer fős hadserege lévén képes viszonylagos békét teremteni, és ez a legfontosabb a Kreml számára. Ha azonban Kadirov nem kap elég gazdasági segítséget Moszkvától, és nem születik egyezség arról, hogy a köztársaságban kitermelt olaj bevételeiből mennyi illeti a helyi kormányzatot (Kadirov klánját), akkor a választásokkal formálisan is megerősített vezető akár Moszkva ellen is fordulhat.