Elrabolták az első németet Irakban

Jobban nem is időzíthették volna az iraki emberrablók Susanne Ostloff német régésznő elrablását: a német külügyminiszter a bejelentéskor éppen Washingtonban tárgyalt amerikai kollégájával a transzatlanti kapcsolatok javításáról.

A 43 éves bajor régésznőt és helyi sofőrjét vélhetőleg pénteken rabolták el Észak-Irakban. Az emberrablók az ARD német közszolgálati televízió bagdadi irodájába juttatták el videokazettájukat. Ezen egy térdelő, bekötött szemű asszony látszik, mellette leszegett fejű sofőrje ül, körülöttük pedig állig felfegyverzett férfiak. Egyikük egy papírról olvassa fel követelésüket: a német kormány azonnal szüntessen be minden együttműködést az iraki vezetéssel, különben megölik a túszokat.

A német külügyminisztériumban szombat óta válságstáb dolgozik az ügy megoldásán, tegnap Angela Merkel nyilatkozatban ítélte el az emberrablást, és megígérte, hogy mindent megtesznek a túszok testi épségének megőrzésére. A feltételek teljesítése nyilvánvalóan lehetetlen - mondta lapunknak egy külpolitikai szakértő -, a feladat inkább az, hogy kapcsolatba lépjenek a túszejtőkkel, és más megoldásokat ajánljanak. Nem zárható ki a váltságdíj fizetése sem. Egyelőre még azt sem tudni, hogy terrorcsoportról vagy egyszerű bűnözőkről van e szó. (A német kormány nem szívesen fizet váltságdíjat külföldön elrabolt állampolgáraiért; ha valaki saját hibájából kerül ilyen helyzetbe, annak kíméletlenül kiszámlázza a szabadítással járó díjat.)

Most azonban más a helyzet, Susanne Ostloff évek óta gyógyszereket és kórházi berendezéseket szállított Irakba, olykor bombákkal és gránátokkal dacolva. Az arab kultúrát jól ismeri, folyékonyan beszéli a nyelvet, az iszlám hitre is áttért. Arab férjétől évek óta külön él, tizenegy éves kislányuk Dél-Németországban egy internátusban tanul. Ostloff édesanyja az N24 hírtévének elmondta: lányával öt éve nem találkozott, a család szerint már-már megszállottan próbál segíteni az irakiakon. Elismerést először 2003-ban kapott tevékenységéért, akkor a Süddeutsche Zeitung civil kurázsi díjjal tüntette ki.

Az ARD bagdadi tudósítója szerint csaknem biztosra vehető, hogy Ostloffnak nem volt testőre, annak ellenére, hogy már nyáron kapott fenyegetéseket Abu Muszab az-Zarkavi csoportjától. Akkor azonban még időben eljutott az amerikaiak által őrzött területre.

A bekötött szemû bajor régésznõ és sofõrje az emberrablókkal
A bekötött szemû bajor régésznõ és sofõrje az emberrablókkal
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.