Nem találják a CIA börtöneit
Az amerikai külügyminisztérium jelezte, a kérdés felvetődik majd Condoleezza Rice jövő heti európai útján is. Frattini korábban többször megismételte: Brüsszelnek nincs jogalapja, hogy az informális tájékozódásnál mélyebben kérje számon a tagállamokon, nem tartanak-e fent ilyen táborokat. Most azonban a nizzai szerződésben talált némi fogódzót, amely kimondja, hogy a bizottság javaslata alapján a tagállamok egyhangú szavazattal megállapíthatják, ha valamelyiküknél "súlyosan és állandó jelleggel" megsértik az emberi jogokat. E ponton a kezdeményezés persze minden bizonnyal dugába dől, hiszen az érintett államnak is el kellene ítélnie saját magát. Ha mégis megteszi, úgy szavazati jogát már minősített többséggel felfüggeszthetik. A tagállamoknak még egy fegyver van a kezükben: a kétoldalú kapcsolatokban meghirdetett szankciók.
Frattini ugyanakkor - az MTI tudósítása szerint - óva intett az Egyesült Államok elsietett megbélyegzésétől. Kiemelte: mostanáig nem került elő semmiféle bizonyíték a titkos börtönök létezéséről. Frattini felkérte Terry Davist, az Európa Tanács főtitkárát, hogy tájékoztassa őt vizsgálatának minden eredményéről. - Az Európa Tanács jogosult a vizsgálódásra, neki cselekvésre nincs felhatalmazása, miközben az Európai Bizottság nem vizsgálódhat, viszont intézkedhetne - fejtegette. Emlékeztetett arra, hogy az Európa Tanács Bulgáriában nem akadt bizonyítékra, és a Spanyolországban elvégzett belső vizsgálat sem hozott az állításokat megerősítő eredményt. Ha nem leszünk elégedettek a bizottság vizsgálatának eredményével, európai parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezzük - jelentette ki viszont tegnap Martin Schulz, az EP szocialista frakciójának vezetője.
Az új német kormány számára a jó szándékot erősítő gesztus lenne, ha Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter első washingtoni látogatásán az amerikai kormány hivatalosan is tisztázná: használták-e a német repülőtereket a CIA titkos gépei, és milyen célból. Berlini tudósítónk jelentése szerint az ottani sajtó Németországot tartja az európai CIA-járatok egyik központjának. A terroristákat szállító gépek valószínűleg nemcsak a ramsfeldi és a Frankfurt melletti katonai repülőtéren, hanem Berlinben, Hamburgban és Nürnbergben is leszálltak, az utóbbi években összesen legalább nyolcvan alkalommal. Arra nincsenek bizonyítékok, hogy a fedélzeten terrorizmussal vádolt foglyok lettek volna. Az ügyet bonyolítja a homályos jogi helyzet: az amerikaiaknak nem kell minden járatról beszámolniuk, amelyek németországi amerikai bázisokon landolnak.