Elromlott csap okozta a ciánszennyezést
Össze sem lehet hasonlítani a mostani máramarosi ciánszennyezést az öt évvel ezelőtti környezeti balesetekkel - jelentette ki hétfőn a Népszabadságnak Korodi Attila, a román Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium államtitkára.
Az államtitkár kifejtette: az emlékezetes 2000-es tiszai szennyezések idején derítők gátjai szakadtak át, miközben a szombati borsabányai eset oka technológiai meghibásodás volt, amelynek nyomán mintegy 300 köbméternyi vizes zagyban feloldott 1,5 köbméter nátrium-cianid folyt ki a Visó folyóba ömlő Csiszla patakba. A szennyezési pont közelében mintegy 30 kilogramm hal pusztult el. A kifolyt cianidvegyületek már a Visóban felhígultak, így vasárnap délután Técsőnél, ahol a Tisza Románia területét elhagyja, a víz cianidtartalma 0,02 és 0,05 milligramm/liter között volt, ami a maximális megengedett 0,1 milligramm/liter értéknek 5-20 százalékát tette ki - mondta.
Korodi rámutatott: a szennyező anyag a Borsabányai Bányavállalat nováci derítőjének csőrendszeréből folyt ki, figyelmetlenség következtében, miután az egyik elzáró csap meghibásodott. Az állami tulajdonban lévő bányavállalat a balesetről a hatóságokat nem értesítette, ezért a céget 270 millió régi lejjel (mintegy kétmillió forinttal) bírságolták. Az államtitkár hangsúlyozta: a hét folyamán a vállalat ellen büntetőeljárás indul.
Böndi Gyöngyike, Máramaros megye RMDSZ-es prefektusa már vasárnap válságstábot hívott össze. A szakemberek megállapították: a szennyezés kis mértékű volt, bizonyíték erre, hogy a nagyobb halak túlélték a mérgezést, csak a kisebbek pusztultak bele. A kolozsvári Szamos-Tisza vízügyi igazgatóságnál tegnap érdeklődésünkre közölték, hogy a vízminták elemzései a megengedett értékeknél jóval kisebb szenynyezést mutatnak.
A 2303 méter magas Nagy-Pietrosz és az 1930 méter magas Toronyága közötti fennsíkon elterülő 11 hektáros nováci derítőből 2000. március 10-én mintegy 45 ezer tonna nehézfémtartalmú zagy folyt ki azt követően, hogy a hirtelen hóolvadás nyomán a 22 méter magas főgát 25 méter széles és 10 méter magas szakaszon átszakadt. A hatalmas méregmennyiség jelentős része a Vasér patakba, onnan a Visó folyóba, majd pedig a Tiszába jutott.