Megalakult a francia fekete bőrűek szövetsége

A franciaországi diszkrimináció elleni hatékonyabb fellépés érdekében 56 francia egyesület a hétvégén Fekete Egyesületeket Képviselő Tanács (CRAN) néven közös szervezetet hozott létre.

A hétfői napilapok beszámolója szerint a fekete bőrű francia értelmiségiek által létrehozott CRAN legfőbb célkitűzése a franciaországi etnikai diszkrimináció felmérése és a valódi esélyegyenlőség megteremtése a különböző franciaországi közösségek között az elsősorban észak- és fekete-afrikai bevándorlók leszármazottai által lakott külvárosi zavargásokat követően.

A szervezet a színes bőrű franciák helyzetének javítása érdekében intézményesített szószólóként kíván fellépni a politikai és gazdasági közhatalommal szemben. A CRAN céljai közé tartozik a gyarmatosítás és a rabszolgaság emlékének elismertetése is. A szervezet a köztársasági eszme szellemében az állampolgársági származásokon felülemelkedve a színesbőrűek politikai és vallásmentes képviseletét kívánja ellátni - nyilatkozta a Libération című napilapnak a 31 éves Louis-Georges Tin szóvivő, aki a francia irodalom egyetemi tanáraként a kisebbségek szakértőjének számít Franciaországban. Hozzátette: "A több mint ötmillió fekete a legjelentősebb olyan szociális csoportot képviseli Franciaországban, amelynek eddig nem volt szervezete".

A Le Figaro című napilap hangsúlyozza: Noel Mamere zöldpárti képviselő tette lehetővé, hogy a francia nemzetgyűlés épületében alakuljon meg egy olyan szervezet, amelynek tagjai bőrszínüket közös sorssá tették, ugyanis Franciaországban eddig csak ellenségeik tekintették őket feketének. A többségi társadalom a munkaerő, a lakhatás és a társadalmi elismertség terén tapasztalható kirekesztés ellenére hivatalosan nem volt hajlandó bőrszínükről tudomást venni.

Bár a CRAN nem kíván sem a bal-, sem a jobboldalhoz tartozni, a párizsi újságok szerint elsősorban baloldali személyiségek voltak jelen az alapításnál. Christine Taubira szenátor, Fodé Sylla, az SOS Racisme nevű civil szervezet volt elnöke mellett Stéphane Pocrain, a Zöldek volt szóvivője szólalt fel a nemzetgyűlésben: "Az igazi tét, hogyan lehet leginkább megtalálni azt a szociális kohéziót, amely a nemzeti közösségbe és diskurzusba integrálja azokat, akik ma bőrük színe miatt állandó kirekesztés áldozatai" - véli az alapító.

A CRAN elnöke Patrick Lozes gyógyszerész, a centrista Unió a Francia Demokráciáért (UDF) tanácsadója lett, aki hangsúlyozta: "Mielőtt a külvárosok újra lángra kapnak, el kell készíteni az etnikai diszkrimináció mérlegét. Senki nem úszhatja meg annak a kollektív tudatnak a vizsgálatát, amely alapján társadalmunk diszkriminál a gazdasági és szociális élet minden szintjén".

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.