Elérte a magyar határt a ciánszennyezés

A romániai ciánszennyezés elérte a magyar határt, de nincsen olyan veszély, ami számottevő problémát okozhatna - tájékoztatta a környezetvédelmi politikai államtitkár a miniszterelnököt.

A romániai ciánszennyezés miatt Magyarországon nincsen olyan veszély, ami számottevő problémát okozhatna - mondta Gombos András, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkára, miután a mérési eredményekről tájékoztatta Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt hétfőn a parlamentben. Közölte: a Romániában szombaton észlelt szennyezés hétfőn reggel 8 óra és dél között érte el a Tiszán magyar határt. A Tiszabecsnél fél óránként elvégzett mérések előzetes eredményei alapján megállapítható, hogy a ciántartalom nem közelíti meg az ivóvízben megengedett határértékét a folyó magyarországi szakaszán - mondta az államtitkár.

Katasztrófavédelem: nem jelent veszélyt a szennyezés

A romániai ciánszennyezés nem jelent veszélyt a lakosságra, a környezetre - közölte a katasztrófavédelem hétfőn reggel az MTI-vel.

A szennyezés "elhanyagolható" mértékű a 2000-es, jelentős környezeti károkkal járó esethez képest - mondta Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Hozzátette: a Tisza egyik mellékfolyójába egy romániai üzemből került cián a "a szivárgás közvetlen közelében okozott némi halpusztulást", távolabb azonban nem.

A vízügyi hatóságok folyamatosan figyelik a vízminőséget, ám eddig semmilyen jel nem utal arra, hogy a hazai lakosságot vagy a környezetet bármilyen veszély fenyegetné, rendkívüli lépéseket ezért mindeddig nem kellett tenni.

A román hatóságok vasárnap tájékoztatták a magyar társszerveket arról, hogy előző nap cianidtartalmú folyadék vagy zagy került a Csiszla-patakba, onnan pedig a Tiszába ömlő Viso folyóba - mondta el Rakics Róbert, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára korábban az MTI-nek.

A helyettes államtitkár a Klubrádiónak elmondta: információik szerint az emlékezetes tiszai ciánszennyezésnél mért értékek töredéke került a folyóba. A 8 órakor magyar oldalon elvégzett utolsó mérés még egyáltalán nem mutatott ki szennyeződést. Halpusztulásnak nyomát sem tapasztalták.

A román fél arról tájékoztatta a magyar illetékeseket, hogy a szennyezést megszüntették, további cián már nem kerül a vízbe.

(MTI, Klubrádió)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.