Bizalmas EU-bírálat Izraelnek
A bizalmas irat szerint "Izrael jeruzsálemi tevékenysége sérti mind az útitervben vállalt kötelezettségeit, mind a nemzetközi jogot". Az EU diplomaták azt állítják a jelentésben, hogy Ariel Saron kormánya kész helyzetet akar teremteni, és hogy a palesztinok mozgásának szigorú ellenőrzése, a munkavállalási, és építkezési engedélyek kiadásának akadályozása radikalizálja a 230 ezer kelet-jeruzsálemi palesztint. Az Izrael által emelt betonfal, és a Kelet-Jeruzsálem köré épült zsidó telepek célja a palesztin földek de facto bekebelezése - áll a szövegben. A jelentés szerzői azt javasolják, hogy az EU tartsa megbeszéléseit a palesztin hatósággal Kelet-Jeruzsálemben, és ne Ramallahban. A vita régóta sarokköve a konfliktusnak: az izraeliek osztatlan fővárosuknak tartják Jeruzsálemet, a palesztinok viszont a keleti részt a maguk fővárosának szeretnék. Szaeb Erekat palesztin főtárgyaló üdvözölte a jelentést. A palesztinok álláspontja szerint Izrael gázai kivonulásának célja az volt, hogy megerősítsék a Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálem körül fekvő nagyobb településeket.
- Egyelőre kiszivárogtatásról beszélünk, egy olyan dokumentumról, amit az EU nem fogadott el hivatalos véleménynek - hangsúlyozta lapunknak Mark Regev. Ugyanakkor az izraeli külügyminisztérium szóvivője hozzátette: "Az elmúlt két-három évben az Európai Unió és Izrael kapcsolata egyenletesen fejlődött. Azelőtt az volt a benyomás Izraelben, hogy az EU automatikusan átveszi a palesztin nézőpontot. Ám ez megváltozott, s az unió most nagyon fontos és pozitív feladatot tölt be a Rafah átkelőnél. Aggodalomra adna okot, ha az EU visszatérne a régi féloldalas megközelítéshez" - fejtette ki a szóvivő. Arra kérdésre, hogy ha Izrael tényleg elkötelezetett az útiterv mellett, akkor miért adott engedélyt a lakásügyi miniszter ezen a héten újabb 350 otthon megépítésére a Jeruzsálemtől keletre található Maale Adumim zsidó településen, Regev elmondta, az építkezés a telepen belül történne, és nem jelentene terjeszkedést.
Eközben tegnap felavatták a határátkelőt Egyiptom és a Gázai övezet között. A pénteki ceremónián Mahmud Abbasz palesztin elnök vágta át a szalagot. A határátkelőnél, amelyen ma kelhetnek át az első utazók, az Európai Unió (egyelőre 20 fős, az olasz Pietro Pistolese tábornok vezette) megfigyelői is jelen vannak, Izrael pedig a távolból videokamerák segítségével tartja szemmel a forgalmat.