Születésnap házi őrizetben

Aligha fordult meg Augusto Pinochet chilei exdiktátor fejébenkorábban, hogy 90. születésnapját házi őrizetben kell majd töltenie. Atábornok 1973-tól 1990-ig volt élet és halál ura Chilében, s tíz éveszületésnapi ünnepségén több mint ezren, köztük politikusok,üzletemberek és katonatisztek köszöntötték.

Az idei ünnepi rendezvény viszont elmaradt. Csütörtökön ügyvédei még letették a 11 500 dollárnak megfelelő óvadékot az adócsalás vádja miatt elrendelt házi őrizet megszüntetésére, néhány órával később azonban ismét rendőrök jelentek meg a Pinochet-villánál. Az újabb vádemelés szerint a diktátor, mint ötletadó, felelős hat személy elrablásáért és eltüntetéséért (meggyilkoltatásáért) még 1974-1975-ben, a baloldali Allende-rendszert megdöntő katonai puccsa után. (Az utólag Colombo-művelet néven ismertté vált esetben a chilei titkosszolgálat, a DINA 119 baloldalit "begyűjtött", akiket aztán megkínoztak, meggyilkoltak, majd tetemüket ismeretlen helyre rejtették. Annak idején a DINA argentin és brazil újságokban azt a hírt röptette fel, hogy "a szélsőségesek" egymással végeztek.) Minthogy emberjogi bűntény a vád, ezúttal a bírói döntés nem tetette lehetővé a házi őrizet kiváltását óvadékkal, ezért kellett a tegnapi születésnapi rendezvényt lefújni.

A diktatúra több mint háromezer halálos áldozatának hozzátartozói azt remélik, ezúttal nem áll le az igazságszolgáltatás gépezete. Korábban többször feloldották az örökös szenátor Pinochet mentelmi jogát, s három esetben vádat is emeltek ellene, ám védőügyvédei mindig elérték a per felfüggesztését idős korára, szellemi és egészségi állapotára hivatkozva. Ezzel az indokkal "szabadult" Pinochet az 1998-as londoni házi őrizetből is, amikor egy spanyol vizsgálóbíró kérésére tartották vissza egy évig.

A mostani fordulatot alighanem a külföldi bankokban tartott titkos számláinak napvilágra kerülése idézte elő. A chilei társadalom mind a mai napig megosztott a Pinochet-korszak megítélésében: vannak, akik a rendteremtőt, a gazdasági fejlődés beindítóját látták benne a baloldali kormányzás káoszával szemben. Ám mostanra összeomlott a volt diktátor makulátlan jelleméről szóló történet: mintegy 28 millió dollárt gyűjtött össze, négy hamis útlevél segítségével kezelte a titkos számlákat, s így 2,5 millió dollár adót csalt el.

Victor Montiglio bíró, aki a Colombo-műveletet vizsgálja, már négy ízben is kihallgatta, illetve szembesítette egykori alárendeltjeivel. Pinochet kezdetben a titkosszolgálat, a DINA vezetőjére, a jelenleg börtönbüntetését töltő Manuel Contreras tábornokra hárította a felelősséget. Majd a szembesítéskor elismerte, kapott tájékoztatást a letartóztatásokról, sőt utasításokat is adott, ám - mint most állítja - abban nem esett szó a végrehajtás módjáról, tehát kivégzésről. Legalábbis ilyenre nem emlékszik. Egyébként mindent, amit tett, Chiléért tette, hogy az ország ne váljék kommunistává - fejtegette a santiagói El Mercurio napilap szerint. Arra a kérdésre, érez-e lelkiismeret-furdalást a kormányzása alatti halálesetek miatt, Pinochet igennel válaszolt, sajnálja, "ám Isten megbocsátja nekem, ha valamiben túlkapást követtem volna el, amit egyébként nem hiszek".

Augusto Pinochet
Augusto Pinochet
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.