Bábák, saskövek, kakasvér

"A városokban is inkább bíznám a szülésnek véghezvitelét a gyengéded szívű és kezű értelmes bábákra, mintsem az ahhoz ugyan értő, de sokszor szemtelen és vakmerő, a szülőt megzavaró bábamesterek kezére, gépelyére és fogójára, amely segítséghez a mi szeplőtelenebb erkölcsű úri asszonyaink nehezen szokhatnak."

Benkő Sámuel Borsod megyei főorvos 1791-ben leírt sorai azt a vitát jelzik, mely a természetes szülés feltétlen híve, De La Motte párizsi orvos, illetve a vele szemben álló, "eszközpárti" Levret-féle iskola között dúlt. A harc ekkor dőlt el a férfi szülészek javára (addig sok nő inkább meghalt, semmint a "kampós" szülészt magához engedte volna).

Deáky Zita és Krász Lilla kimerítő részletességgel - és elképesztő, másfél évtizednyi néprajzi, történeti antropológiai gyűjtőmunkát követően - tárgyalja pompás kiállítású könyvében a születés magyarországi kultúrhistóriáját. A tudós szerzőpáros azt az időszakaszt fogja át, melyben a hiedelmek olykor erősebbnek bizonyultak a tudós leírásoknál. A baba jövetelét hosszú századokon át talizmánokkal vagy szent tárgyakkal kellett (a bábának) világra segítenie. Az asszonyok megelőzés céljából, vetélés, koraszülés vagy torzszülés "ellen", társadalmi rangtól és rendtől függetlenül már a terhesség alatt használták az olyan óvó-védő tárgyakat, mint például a saskő. A gömbölyded, rázogatható, csörgő-zörgő csodakő használatáról Kecskeméti W. Péter ötvösmester így írt a XVII. század második felében: "...ha az szülő és vesződő asszony állatnak, az ki nehezen szülne, az ágyékára teszik, mindgyárt elhozza az gyermeket, de mindgyárt el kell onnét vennyi, mert nyavalya következik miatta..."

A gyermekgörcsök - a frász - ellen elődeink falra szerelhető áldást fabrikáltak, az újszülött megduzzadt melléből (ma már tudjuk, igen helytelenül) kinyomkodták az ördögtejet, a lányok fülét két szelet krumpli közt átlyukasztották, a kajlára sikerült gyerekeknek pedig kíméletlenül lekötötték a fülét. Ha begyulladt (a fogzás miatt) a csecsemő foghúsa, azt pálinkával, cukorral, petróleummal, szenteltvízzel, kakasvérrel kezelték, aztán meg száraz kenyeret, gyökeret, új kulcsot, szalonnabőrt adtak a lurkónak, azt rágja.

A minden dolgok kezdetéről tudósító alapműnek számító könyv hallatlanul izgalmas. A korabeli, bábák ellen beadott keresetek, megrontásokkal kapcsolatos dokumentumok, egyházi tilalmak, orvosi esetleírások a családok hétköznapjaiba engednek betekintést. Megesik, hogy ez sokkal többet segít egy-egy század megértésében, mintha csatajelenteket bújnánk. (Századvég, 382 oldal, 7875 forint)

Gyerekek, akik nem kellenek, 1890
Gyerekek, akik nem kellenek, 1890
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.