Birkózók a szőnyeg szélén

Diszkréten szólva is jelentős ellentét feszül a Magyar Birkózó Szövetség és a szeptemberi-októberi, budapesti világbajnokságon kimagaslóan szereplő - hét érmet szerző - versenyzők között. A perpatvar oka az, hogy amíg a sportolók szerint az MBSZ a vb előtt jutalmat ígért nekik a megfelelő helyezésért, addig a szervezet vezetősége amondó: már csak azért sem lehet jogos jussról beszélni, mert pénzbeli elismerésről nem esett szó...

Lapunkat a bronzérmes Aubéli Ottó tájékoztatta az egyelőre feloldhatatlan ellentétről, hozzátéve: legalábbis igazságtalannak tartja, hogy amíg ő és társai megszakadtak a magyar birkózás eddigi legtöbb érmét hozó világbajnokságán, addig a szövetség irányítói - immár túl a reflektorfényen - szimplán semmibe veszik őket. Kérdésünkre, hogy van-e valami nyoma az MBSZ-ígéretnek, Aubéli azt válaszolta: sajnos a szóbeli közlésen túl semmi, de az elhangzottaknak több fültanúja volt.

Így vagy úgy, ez az "egy állítás, egy tagadás" tipikus esete, amelyben igazságot tenni nehéz. Ellenben körülnéztünk néhány hazai szakszövetségnél, hogy - túl a minden tavasszal esedékes, "kötelező" állami javadalmazáson - van-e hagyománya a vb-ken, Eb-ken elért rangos pozíciók díjazásának, magyarán: szoktak-e fizetni?

- Mi egy szponzorunk révén oldjuk meg az effajta javadalmazást - nyilatkozta Schmidt Gábor, a világeseményeken rendre taroló kajakosok-kenusok szövetségi főtitkára. - Az elért helyezések alapján minden évben elkészítjük a három szakág ranglistáját, ennek alapján pedig a legjobb három-három versenyző jut pluszdíjazáshoz.

Megjegyzendő: a sportág legjobbjainak - klubjaiktól, továbbá az állami ösztöndíjrendszerből származó fizetésük mellett - egyéni támogatóktól is van bevételük.

- Az úszószövetség a versenyzők egész éves felkészülését, központi edzőtáborozásait állja - közölte érdeklődésünkre Gyárfás Tamás elnök. Ugyanakkor hozzátette, hogy az utóbbi időben a MÚSZ mintegy harminc szponzorral kötött hároméves kontraktust, s e szerződések értelmében a válogatott úszók kizárólag e cégekkel írhatnak alá egyéni támogatói megállapodást. Ily módon a szövetség csak közvevítői szerepet játszik, s a szponzor fizeti a legjobbak számára az eredményességi prémiumot: így történt ez a nyáron Montrealban vb-aranyat, -ezüstöt és -bronzot nyerő Cseh László esetében is.

Az úszókhoz hasonlóan Montrealban léptek föl világbajnokságon a vízilabdázók. A férficsapat ezüst-, a női aranyérmes lett, s amint Martin György sportági elnöktől megtudtuk, mindkét együttes játékosai a napokban jutottak, illetve jutnak hozzá a legfontosabb szponzorok által felajánlott jutalmaikhoz. A szövetség egyébként egy-egy szezonra szerződést köt a férfiválogatott tagjaival; ennek értelmében járul hozzá a felkészülésükhöz, illetve honorálja a sportolók "marketingcélú" fellépéseit. Mindazonáltal a világversenyek alkalmával kizárólag az első helyet díjazza (tehát már a másodikat sem). A világbajnok női csapattal nem született ilyen kontraktus, de a büdzsében szerepel egy úgynevezett "eredményességi kassza", amelyből - az adott lehetőségekhez mérten - szintén csurran-cseppen az év végéig a lányoknak.

A szeptemberi, kairói világbajnokságon - Braun Ákos révén - a magyar cselgáncssport a második aranyérmét nyerte, s bár a szövetségnek van jutalmazási rendszere, pillanatnyilag akad némi gond a kifizetéssel.

- Nincs pénzünk, így nem tudunk utalni - mondta Csák József főtitkár. Kérdésünkre, hogy ehhez mit szólnak az érintett versenyzők, a korábbi olimpiai ezüstérmes dzsúdós azt válaszolta:

- Mit tehetnének? Megértik, hogy a szövetség jelenleg roszszul áll. Ám amint lesz rá módunk, természetesen kiegyenlítjük a tartozást.

Az iméntinél összetettebb a helyzet az ökölvívóknál, ahol - Bedák Pál révén - ezüstéremmel tért haza a magyar küldöttség a mianjangi vb-ről.

- Külön szövetségi díjazás nincs, ugyanakkor nálunk az a szokás, hogy az elnökségi tagok barátilag összedobnak bizonyos összeget a versenyzőknek - említette Csötönyi Sándor elnök.

Mintegy globálisan Csötönyi beszélt arról is: a jutalmak nyilvánosságra hozatalától több helyütt ódzkodnak, mivel előfordult már, hogy a sajtóbeli megjelenés után az APEH lecsapott az illetékesre. Szerinte az esetleges szűkmarkúság oka lehet az is, ha "túl jól" szerepel egy válogatott, illetve, ha az esemény záróegyenlege nem készül el időben, netán nem a várt eredményt hozza. Nem beszélve arról, hogy vannak olyan szövetségek, amelyek csak a tavasszal - ezúttal áprilisban - esedékes hivatalos állami jutalmakat tudják beígérni a sportolóknak, ráadásul a "központból" utalt pénzek bizonyos százalékát maguknak a szövetségeknek kell állniuk.

Végezetül rákérdeztünk, mégis, mennyit "dobtak össze" Bedáknak. A reakció:

- Amikor kézhez kapta, úgy láttam, mosolygott.

Íme, egy igazolás: megdolgoztak a sikerért
Íme, egy igazolás: megdolgoztak a sikerért
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.