Hüvelykujjas becslés Irakban
Ha nem történik váratlan fordulat, a jövő év elején a mostani 18-ról 15-re csökkentenék az Irakban lévő amerikai dandárok számát - írta tegnap a The Washington Post. Így 2006 végére 150 ezerről valamivel 100 ezer fölé csökkenne a csapatok létszáma, egy páncélosdandár azonban beavatkozásra készen Kuvaitban maradna. A javaslat hasonlít a héten John Murtha demokrata párti képviselő által beterjesztett és viharos viták középpontjába került tervezethez. Pentagon-tisztviselők szerint azonban nincs összefüggés, a lépcsőzetes csapatcsökkentés tervét az Irakban szolgáló amerikai tábornokok dolgozták ki.
John Vines altábornagy szerint az elsietett kivonulás destabilizálná Irakot. Egy másik tábornok azt mondta, hogy a csapatcsökkentés során a "hüvelykujjas becslés" módszerét alkalmazzák: minden három, a második készültségi szintet elérő iraki zászlóalj és egy dandártörzs után egy amerikai zászlóaljat lehet kivonni. A négyfokozatú skálán a második készültségi szint azt jelenti, hogy az adott egység amerikai támogatással vezető szerepet tud betölteni a hadműveletekben. Az iraki erőknek nem a létszámmal vannak gondjaik, hanem a szállítási kapacitással és a haditechnikával. (Ebből a szempontból nem lényegtelen, hogy megérkezett a Magyarország által adományozott 77 harckocsi.)
Az amerikaiak a december 15-i választásoktól és az új kormánytól várják a folyamat beindulását. A gyors kivonulás elbizonytalanítaná az iraki kormányerőket és felbátorítaná az ellenállást, illetve kiéleződne az egymással is ellenséges vallási és pártmilíciákból álló rendőrségen belüli helyzet. Egyes kommentátorok szerint Irakban jelenleg "lassú égésű" polgárháború folyik, de az amerikaiak távozásával azonnal felcsapna a láng. A síita többségnek ki kell egyeznie a szunnitákkal, és a kurdoknak is bele kell nyugodniuk abba, hogy nem alakíthatnak önálló államot.
| A Fehér Ház a "távolságtól elrugaszkodottnak" minősítette azt a brit lapjelentést, miszerint George W. Bush elnök tavaly áprilisban a katari székhelyű Al-Dzsazira hírtévé létesítményeinek lebombázását fontolgatta, és erről csak Tony Blair tudta lebeszélni. Az ügyet kirobbantó Daily Mirror szerint Nagy-Britanniában eljárás indult két kormányzati tisztviselő ellen, amiért kiszivárogtatták a szigorúan titkos belső feljegyzést.