A többség nem bízik a gyógyszerekben
Az adatok szerint ugyanakkor csaknem annyit költ dohányárura, mint a gyógyulására. Évente átlagosan mintegy 14720 forintot, illetve 15900-at. Alkoholos italokra a cigaretta- és a gyógyszerkiadás dupláját fordítjuk.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) a gyógyulási szokásokat, illetve az egészséghez való viszonyt kutatta. A megkérdezettek értékrendjében - a család után - a második helyen az egészség áll, megelőzve a biztos munkahelyet, az egzisztenciát és a szabadidőt. A felmérés szerint a lakosság többsége azzal együtt elfordul a gyógyszerektől, hogy tudja, hatékonyak. Egyre inkább bíznak az emberek az alternatív gyógymódokban. A gyógyhatású készítmények iránti nagyobb bizalom fő oka, hogy természetes anyagokból készülnek, negatívumként említették, hogy tovább kell szedni, mint a gyógyszereket, illetve azt, hogy ezek a készítmények drágák. A gyógyszerek legfőbb negatívumaként a mellékhatásokat jelölték meg, a magas árat hajlandók "megbocsátani".
A megkérdezettek 67 százaléka jónak vagy nagyon jónak ítélte saját orvosi kezelésének hatékonyságát, csak tíz százalék mondta ennek az ellenkezőjét.
Székely Krisztina, az IGYE elnöke szerint baj, hogy az embereknek a gyógyszerekről a mellékhatások jutnak eszükbe. A gyógyszergyártók képviselője szerint elgondolkodtató, hogy ha az egészség az egyik legfontosabb érték, betegség esetén miért nem fordulnak az emberek orvoshoz. Többségük csak az elhúzódó, azonosíthatatlan eredetű fájdalmak esetén kér orvosi segítséget, míg az enyhe vagy erősebb, de múló fájdalmat inkább otthon kúrálja. A felmérés szerint elsősorban a fül-orr-gégészeti, a szív- és érrendszeri, illetve a mozgásszervi panaszainkkal fordulunk orvoshoz, az alvászavar és a fáradékonyság már sokkal kevésbé rémítenek meg minket.