A zöldek áldásukat adták a Tubesre
Herbert Tamás a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban tartott sajtótájékoztatón elmondta: nem tökéletes ez a helyszín sem, de több rossz lehetséges helyszínből "tudomásul vehető".
Hangoztatta: a zöldek nem tiltakoznak az új helyszín ellen, amennyiben a beruházás miatt nem kell a hegytetőre vezető utat kiszélesíteni és az előkészítés során megfelelő egyeztetés folyik a helyiekkel.
Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter közölte: a zöldek ez irányú szándéka egybeesik a kormányéval.
Sólyommal egyeztetett a kormány a Zengő alternatívájáról
A miniszterelnök a honvédelmi és a környezetvédelmi miniszter társaságában egyeztetett az államfővel az új NATO-lokátorról. Zengőn nem fog radar épülni, ez a kormány végleges szándéka - Gyurcsány Ferenc erről is tájékoztatta a köztársasági elnököt. Sólyom László a véleményeket megfontolta és támogatja a kormány szándékát - közölte a sajtóval az egyeztetést követően a miniszterelnök.
A Pécs melletti Nagy-Tubes-hegyre javasolja telepíteni az eredetileg aZengőre tervezett új NATO-radart a kormány - jelentette be GyurcsányFerenc miniszterelnök szerdán, miután erről tájékoztatta Sólyom Lászlóköztársasági elnököt a Sándor-palotában.
Az államfő sajtóirodája közleményben tudatta, hogy Sólyom László a kormány döntését tudomásul vette, és azt az alkotmány környezetvédelmi elveivel összhangban lévőnek nevezte.
Gyurcsány Ferenc azt mondta: "az utóbbi évek, hónapok társadalmi vitájából megértettük, hogy 2001-ben az Orbán-kormány által hozott döntés rossz döntés volt". Nem felelt meg ugyanis annak az alkotmányos követelménynek, hogy a környezet állapotát csak akkor szabad sérteni, ha semmilyen más megoldással más alkotmányos érdek nem elégíthető ki. A miniszterelnök kifejtette: két dolgot kell egyszerre védeni, az emberek hétköznapjait és a természeti környezetet.
Az új radarállomás telepítéséről szóló javaslatot vizsgálatok és konzultációk előzték meg az előző hónapokban. A Nagy-Tubes tetőn jelenleg is egy közel egy hektár területű katonai objektum van, rádiólokátorokkal. A szándék az, hogy azok átalakításával, leszerelésével új radarállomást hozzanak létre. A katonai objektum kerítésén belüli terület nem áll természetvédelmi oltalom alatt,jól kiépített, de felújítandó út vezet oda - tájékoztatott a kormányfő. Gyurcsány Ferenc közölte, hogy elkezdődik a szükséges egyeztetési folyamat; a környezetvédelmi miniszter már szerdán fogad zöld civil szervezeteket.
"Szakítani kívánunk azzal a gyakorlattal, amely Zengő engedélyeztetése folyamán meghonosodott, mely szerint érdemi, helyi, civil, szakmai, társadalmi egyeztetés nem előzte meg az engedélyezést" - mondta a miniszterelnök. Hozzátette, a konzultáció fontos része az egyeztetés a pécsiekkel, Pécs polgármesterével már előzetes konzultáltak. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter megkezdi a NATO tájékoztatásával kapcsolatos feladatok végrehajtását és elkezdődik az engedélyeztetéshez szükséges hatástanulmányok elkészítése. A radartelepítés ügye várhatóan 4-8 hónap alatt juthat el az engedélyeztetés fázisába - mondta a miniszterelnök a Sándor-palotában tartott egyeztetés után.
A Fidesz véleménye továbbra is az, hogy megalapozott kormányzati információk birtokában a NATO-radar felépítéséről dönteni a kormány feladata, felelőssége, és annak következményeit is a kabinetnek kell vállalnia - közölte Simicskó István, az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának fideszes alelnöke az MTI-vel. Simicskó István közleményében úgy fogalmaz: "eddig sajnos csak koncepciótlanságot, tanácstalanságot, esetenként kapkodást tapasztaltunk a Medgyessy-Gyurcsány-kormány részéről ebben az ügyben. Vagyis a luxusbaloldal 4 év alatt ezt a problémát sem volt képes megoldani".
(forrás: MTI)