Kostunica az együttműködésről tárgyalt Zágrábban

Vojislav Kostunica szerb és Ivo Sanader horvát miniszterelnök szerdán egyetértett abban, hogy a két, valaha ellenséges ország közötti kapcsolatok javulása döntő fontosságú közös céljuk, az európai uniós tagság eléréséhez, egyben kinyilvánították szándékukat, hogy együttműködnek a 90-es években testvérháborúktól sújtott Balkán stabilitása érdekében.

Kostunica szerdán egynapos hivatalos látogatásra érkezett Zágrábba; ő az első szerb kormányfő, aki a horvát fővárosba látogat Horvátország függetlenségének 1991-es kinyilvánítása, s az azt követő szerb-horvát háború óta. A véres konfliktus 1995-ben ért véget, s a két ország 1996-ban lépett diplomáciai kapcsolatra. Más vezető szerbia-montenegrói és horvát politikusok már több alkalommal tettek kölcsönös látogatásokat. Sanader 2004 novemberében járt Belgrádban hivatalos látogatáson.

"Fontos ez a látogatás, mert Horvátországnak és Szerbiának kulcsszerepet kell játszania Európa ezen részének politikai stabilizálásában" - állapította meg Sanader a tárgyalásaik után Kostunicával rendezett közös sajtóértekezleten. - "A két ország kapcsolatainak a térség békéjének biztosítékává kell válniuk" - fűzte hozzá.

"Fontos a lehető legjobb kapcsolatok fenntartása nemcsak a régió biztonsága, hanem az előrelépés és fejlődés érdekében is" - fogalmazott Kostunica, aki szerint Horvátországnak és Szerbia-Montenegrónak "kétségkívül közös európai jövője van". - "Ez olyan dolog, amely összeköti országainkat és népeinket" - hangsúlyozta a szerb kormányfő.

A két vezető egyetértett abban, hogy az egyik elsőrendű megoldandó kérdés az eltűnt személyek sorsának tisztázása. Az 1991-95-ös háborúban hivatalos adatok szerint 1200 horvát tűnt el, míg sajtójelentések szerint továbbra sem találják mintegy 700 horvátországi szerb nyomát. Megvitatták a Horvátországban élő szerb és a Szerbiában élő horvát kisebbség, valamint a menekültek hazatérésének ügyét is. A szerb-horvát konfliktus idején mintegy 20 ezren haltak meg, hozzávetőleg 280 ezer szerb menekült el Horvátországból, és közülük csak mintegy százezren tértek vissza otthonukba. A két miniszterelnök hangsúlyozta, hogy különös fontosságot tulajdonítanak e kérdés megoldásának.

A találkozó alkalmával a felek több megállapodást írtak alá, egyebek között a szállítási együttműködésről és egy, a két országot összekötő dunai vasúti híd újjáépítéséről. A délután folyamán Kostunicát fogadja Stipe Mesic horvát elnök, és a szerb kormányfő találkozik a horvátországi szerb kisebbség képviselőivel is.

A kétoldalú kapcsolatok a háború óta rendkívüli módon javultak, különösen a gazdaság területén. A kölcsönös kereskedelem meredeken nőtt, és tavaly elérte az 500 millió dollárt. A határok megnyíltak, és manapság már sok szerb látogat Horvátországba turistaként. A két kormány már azt is fontolóra vette, hogy újraindítja a fegyvergyártást, amelyben Jugoszlávia szétesése előtt együttműködtek. A két nép közötti kiengesztelődés ennek ellenére nagyon lassú és bonyolult folyamat. A horvátországi szerb közösség képviselői nemrég közölték, hogy az idei év eleje óta tagjait 31 támadás érte.

Politikai szinten különösen azóta indult meg a kapcsolatok fokozatos javulása, mióta 1999-ben elhunyt Franjo Tudjman korábbi horvát elnök és egy évvel később megbukott Slobodan Milosevic volt jugoszláv államfő. 2003 szeptemberében Belgrádban Stipe Mesic és Svetozar Marovic szerbia-montenegrói elnök kölcsönösen bocsánatot kért egymástól azért a "rosszért", amelyet a két ország a háborúban egymásnak okozott.

(MTI)

Kostunica és Ivo Sanader Zágrábban
Kostunica és Ivo Sanader Zágrábban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.