Bokros Lajos: "Az igazság középen van"
A mérleg pozitív serpenyőjében áll a 4 százalékhoz közelítő gazdasági növekedés, amelyet ismét az export és beruházás vezérel, javult a külkereskedelmi mérleg, több működő tőke érkezik, egyre kisebb az infláció, csökkennek a kamatok, miközben nőtt a termelékenység - sorolta a pozitívumokat a CEU professzora. A növekvő államháztartási deficittel párosul (a fiskális politika hitelvesztése mellett) a folyó fizetési mérleg tetemes hiánya, és az ikerdeficit gátolja a gazdasági növekedést - mondta Bokros Lajos.
A volt pénzügyminiszter szerint Magyarországon a belső és külső, azaz az államháztartási és a folyó fizetési mérleghiány mellett további nem csekély gondot jelent a költségvetés túlságosan nagy terjedelme, azaz az újraelosztás túlzott mértéke. Ennek következményeként csökkennek a megtakarítások és forrásokat vonnak el a beruházásoktól.
Helyzetelemzését Bokros azzal zárta, hogy Magyarországon növekedésellenes a gazdaságpolitika, amit az is bizonyít, hogy a csökkenő infláció ellenére viszonylag szigorú a monetáris politika és nagyon laza a költségvetési politika. "Ennek fordítottja, azaz laza monetáris politika és szigorú fiskális politika lenne növekedésbarát, olyan fiskális politika, amely nem szívná el az erőforrásokat a vállalatoktól, és lazább monetáris politika, amely olcsóbbá tenné a hiteleket" - állította a professzor.
Magyarországnak azért van szüksége szerkezeti reformokra, mert gyors növekedés csak kisebb hiány és csökkenő újraelosztás mellett valósulhat meg, amihez intézményi reformok révén mérsékelni kell az állam kiadásait - hangsúlyozta. Hozzátette: a szerkezeti reformok szükségességét mérlegelve azt is látni kell, hogy a közszolgáltatások minősége és a hozzáférés egyenlő esélye romlik, ami gátolja a gazdasági növekedést és rombolja a társadalmi szolidaritást, aláássa a közteherviselési hajlamot, adóelkerülésre és adócsalásra ösztönöz.
Bokros Lajos szerint "átfogó, minden elemében összecsiszolt reformok kritikus tömegére van szükség, és a költségvetési kiadások csökkentése mellett sok közszolgáltatás esetében nőnie kell a közvetlen lakossági tehervállalásnak". Hozzáfűzte: "egy becsületes politikusnak a kettőt együtt kell említenie". Hangsúlyozta: az egyenletnek nincs olyan megoldása, hogy csökkentjük a járulékokat és az adókat, ugyanakkor több nyugdíjat fizetünk és többet fordítunk az egészségügyre.
Az egészségügy és az oktatás rendszerének átalakítása mellett a szükséges intézményi reformok között kiemelte az önkormányzatok karcsúsítását. A kistérség legyen a legalsó önkormányzati szint, s a jelenlegi 3.200 önkormányzat helyett 266-320 is elég lenne - mondta Bokros Lajos.
(MTI)