Súlyos ipari baleset veszélyeztet egy kínai nagyvárost
A hivatal internetes honlapján szerdán közzétett közlemény szerint az erősen mérgező benzol okozta szennyeződés mértéke a normális érték százszorosa volt Csilin (Jilin) városánál a robbanás napján, november 13-án. A szennyezés rövidesen elérheti a kínai-orosz határfolyam, az Amúr vizét.
Hejlungcsiang tartomány székhelyén, a Szungari mentén fekvő, tízmillió lakosú Harbinban a hatóságok legalább négy napja leállították a vízszolgáltatást, s szerdára rászánták magukat, hogy hivatalosan is bejelentsék az intézkedést. A lakosság pánikszerűen hozzákezdett a palackozott ivóvíz beszerzéséhez. A város repülőtere és a vonatok zsúfoltak a várost elhagyni kívánóktól, nagyon nehéz jegyet szerezni - mondta egy szemtanú.
A csilini vegyianyaggyárban történt robbanásnak öt halottja volt, tucatnyi embert kórházba szállítottak, és a gyár közeléből több tízezer embert kitelepítettek. Egy név nélkül nyilatkozó regionális vízügyi illetékes szerint a szennyeződés véglegesen bekerült a Szungari folyóba, megtámadta a partokat és az alacsonyobb folyószakaszokat.
A Beijing Times angol nyelvű napilap értesülései szerint a folyó félig befagyott vizében található szennyező anyagok nagy része benzol, oldószerként használt kőolajszármazék.
A Szungari Harbintól, Kína egyik legnagyobb városától több száz kilométerre északra az Amur folyóba ömlik. Az orosz természeti erőforrások minisztériuma szerdán megerősítette, hogy a szennyeződés veszélyt jelent a Habarovszki terület és más oroszországi térségek vízellátó rendszerére is. Szakértői becslések szerint a mérgező anyagok várhatóan november 26-án érik el az Amurt.
Az orosz környezetvédelmi felügyelet helyettes vezetője, Oleg Mitvol hangsúlyozta: meggyőződésük, hogy minden eszköz rendelkezésre áll egy esetleges távol-keleti természeti katasztrófa lokalizálásához.
(MTI)