Génmanipulált növények termesztéséről tárgyalt a szakbizottság
Orosz Sándor (MSZP), a génmanipulált növények szabadföldi termesztésével kapcsolatban felmerülő kérdéseket vizsgáló albizottság elnöke az ülésen hangsúlyozta: a magyar érdekek védelmében e téren minden lehetőséget ki kell használni, ami az Európai Unió keretei között kihasználható.
Akácz Béla, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezető-helyettese ismertette azokat a jogszabály-tervezeteket, amelyekkel korlátoznák, szigorú feltételekhez kötnék a génmanipulált növények magyarországi termesztését. Ezeket a jogszabály-tervezeteket először Brüsszelbe kell küldeni véleményezésre. A főosztályvezető-helyettes elmondta, hogy kérték Brüsszelben a gyorsított eljárást. Amennyiben egy tagország sem szólal fel a tervezetekkel kapcsolatban, akkor is három hónapot vesz igénybe a véleményezés. Amennyiben akár egy észrevétel van, akkor fél évig is tarthat az eljárás. Ez viszont azt jelentené, hogy a jelenlegi Országgyűlés már nem fogadhatná el az erre vonatkozó törvényt, és szigorú szabályok nélkül lehetne termeszteni génmanipulált növényeket.
A tervezetekről szólva Akácz Béla elmondta: a javasolt védőtávolságok alapján igen nehéz lesz majd elkezdeni a génmanipulált növények termesztését. Egy hathektáros tábla esetében például előfordulhat, hogy 57 szomszéddal kell megegyezni ennek érdekében. Ezenkívül további, mintegy 20 feltételt is teljesíteni szükséges a termesztéshez.
Illés Zoltán (Fidesz) képviselő ezzel kapcsolatban megjegyezte: a multinacionális cégek pénzzel mindent elintéznek. Azok a gazdálkodók, akik nem ismerik pontosan, hogy milyen hátrányokat jelent a magyar mezőgazdaságnak, környezetnek a génmanipulált növények termesztése, könnyen meggyőzhetők lesznek majd bizonyos összegekkel. (MTI)