Legalább hét évig biztosan üzemel Paks

Tegnap szavazott az Országgyűlés a paksi atomerőmű üzemidejének hosszabbításáról és a kiégett fűtőelemek tárolójáról szóló kormánytájékoztatóról. A képviselők nagy többséggel elfogadták a dokumentumot.

A legrégebben, azaz 1982 óta működő paksi egyes blokk 2012-ig üzemelhet, a legfiatalabb - azaz a négyes - 2017-ig. Egy ideje azonban köztudott, hogy Paks tulajdonosa, a Magyar Villamos Művek Rt. a blokkok működésének meghosszabbítását tervezi. Az ehhez szükséges előkészületek egyik állomása volt a jelenlegi helyzetről adott kormányzati tájékoztatás.

A hosszabbításról a parlament nem dönthet, mert ebben az ügyben nincs kompetenciája - nyilatkozta lapunknak Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) elnöke. Ez a jog a tulajdonosé, azaz az MVM Rt.-é, de mivel állami tulajdonú cégről van szó, kormányzati támogatás nélkül ez nem lehetséges.

Az atomerőmű létesítésekor még nem volt környezetvédelmi törvény, ezért a létesítmény környezeti hatástanulmány nélkül épült. Törvény ma már van, ezért a vállalat úgy döntött, hogy utólag elkészíti a környezeti hatástanulmányt az élettartam esetleges meghosszabbításáról. Az előzetes tanulmány kész, a zöldhatóság ennek alapján előírta, hogy a jövőre elkészülő részletes tanulmányban mi szerepeljen. Ha ez megvan, 2008-ban program indul az üzemidő-hosszabbításra. 2012-ben adják be az egyes blokk üzemidő-hosszabbítására az engedélykérelmet. Rónaky szerint, ha Paks az összes szükséges fejlesztést elvégezte, és teljesítette az előírásokat, akkor megkaphatja az engedélyt, de ha nem, akkor a hatóság elutasíthatja a kérelmet.

A Pakssal szemben hangoztatott egyik ellenérv, hogy ilyen típusú blokkok működését még nem hosszabbították meg. Tény, hogy a paksi típusú, azaz második generációs VVER-blokkok közül a magyar a legrégebbi, emiatt ilyet korábban még nem is hosszabbíthattak meg. A korábbi konstrukcióval készültek közül viszont már több is engedélyt kapott a továbbműködésre. A magyarhoz hasonló rendszerű finn erőmű ugyancsak tovább működhet. (A hosszabbítás bevett gyakorlatnak számít. Az Egyesült Államokban 33 blokk működhet tovább, s Angliában is hasonló módon jártak el.)

A hosszabbítás Rónaky József szerint alapvetően a reaktortartály műszaki és biztonsági állapotától függ - minden más alkatrész cserélhető ugyanis. Ha az állandó és erős neutronsugárzásnak kitett tartály állapota rendben van, a reaktor tovább működhet. Rónaky szerint sokkal jobb, hogy már 2005-ben tudjuk, mit akarunk, s nem 2010-ben kezdünk el kapkodni. Így időben meghatározható valamennyi biztonsági feltétel, és idő is van azok teljesítésére.

A sérült fűtőelemek kiemelése a jövő év második felére várható. Érdekes módon ez a baleset nem ingatta meg az atomerőmű elfogadottságát. Az uniós országokban végzett felmérés szerint hazánkban 65 százalékos a nukleáris technika elfogadottsága.

Van, ahol semmiképpen sem engedélyezik atomerőművek további működését. A csernobili erőművet biztonsági okok miatt állították le, s ugyanez a helyzet egy litván, két szlovák és négy bolgár blokkal is.

A sérült elemeket a jövõ év második felében emelik ki
A sérült elemeket a jövõ év második felében emelik ki
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.