A lakást is vihetik a parkolás fejében

Legalább ötmilliárd forint parkolási pótdíjjal tartoznak az autósok a Budapesten működő három parkolási társulásnak. A Legfelsőbb Bíróság néhány hónapja hozott jogegységi döntése megkönnyítette a be nem fizetett mikuláscsomagok behajtását. Volt, akinek majdnem a lakása bánta, hogy elbliccelte a parkolási díjat, az adós azonban az utolsó pillanatban mégis fizetett, így nem árverezték el a lakást, másnak azonban bejegyeztek a tartozás miatt jelzálogot az ingatlanára.

Az V. kerületben a fizetőparkolást üzemeltető Fővárosi Közterületi Parkolási Társulásnál milliárdos nagyságrendű pótdíjhátralékot tartanak nyilván - mondta lapunknak Tóth József. A társulás vezetője szerint volt olyan perük, amelyben egyetlen autóstól kétmillió forintnál is többet követeltek.

A Nagykörúton, Újlipótvárosban és a Belső-Ferencvárosban tevékenykedő Budapesti Önkormányzati Parkolási Kft.-nél jelenleg nagyjából egymilliárd forint a behajtandó hátralék. Novák Péter ügyvezető szerint volt olyan adósuk, akinél a tartozás összegét már jelzálogként is bejegyeztették a bliccelő autós lakására. Előfordult az is, hogy az adós ingatlanának árverezésére készültek - az illető néhány százezer forinttal tartozott -, de az utolsó pillanatban mégis fizetett. Novák szerint behajtási rendszerük hatékonyan működik, ezért nem gondolkodnak azon, hogy - miként Budapest legnagyobb parkolási cége, a Centrum Parkoló Rendszer Kft. tette nemrégiben - végrehajtó cégnek adják el a bliccelő autósok felhalmozódott tartozásait. Ehhez ugyanis - mivel önkormányzati cégről van szó - a tulajdonosok döntése is kellene. Az ügyvezető szerint ráadásul a behajtás során egy sor szakmai kérdés is felmerülhet, amelyet a parkolási adatbázisban lévő fényképpel vagy adattal lehetne bizonyítani, ilyesmivel pedig a behajtó cég nem rendelkezik.

Több mint ötvenezer nem fizető autóshoz két hete immáron nem a Centrum, hanem az Intrum Justitia adósságkezelő cég fordul a pótdíjak miatt. Az adósokat a cég november 11. óta előbb levélben tájékoztatja az adósságról, a nem fizetők ellen jogi eljárást indítanak. Az adósságkezelő cég 2,7 milliárd forintnyi tartozást vásárolt meg a Centrumtól. Felfalusi Péter, a cég vezetője lapunknak úgy vélekedett: jövő év közepére feldolgozzák az összes autós ügyét - az adósokat telefonon, levélben és személyesen is megkeresik -, és addigra eldől, kikkel szemben kell jogi útra terelni a tartozást.

Senki se gondolja, hogy a pótdíj be nem fizetése másnapján már a végrehajtó kopogtat az ajtaján - nyugtatnak parkolási szakértők. A parkolási társulás előbb - általában három elbliccelt mikuláscsomag után - felszólító levelet ír az autósnak, ha ez eredménytelen, akkor fizetési felszólítást bocsát ki. Ha az autós ekkor sem egyenlíti ki a számlát, az ügy a bíróságon folytatódik. Ha a parkolócég javára szóló döntés születik, akkor újabb levelet kap a kocsi tulajdonosa, hogy fizessen. A végrehajtó csak ezután jut szerephez. Az adósságkezelő céghez került mintegy ötvenezer autós ügye azonban már eljutott ehhez a szakaszhoz.

A behajtást megkönnyítette a Legfelsőbb Bíróság augusztus végi jogegységi döntése, amely számos kiskaput bezárt; kimondta, hogy a meg nem fizetett pótdíj köztartozásnak minősül, és azt az APEH adók módjára behajthatja. A pót-díjért a forgalmiban szereplő tulajdonos a felelős, függetlenül attól, hogy ténylegesen ki parkolt az autóval. A parkolási társulások azért is örültek az LB döntésének, mert az iránymutató a többi bíróság számára. Korábban ugyanis többször is előfordult, hogy első fokon az autós nyert a parkolócéggel szemben, a bíróság szerint ugyanis a bliccelővel szemben csak a parkolásról rendeletet alkotó önkormányzat léphet fel, az annak meghatalmazottjaként eljáró parkolási társulás azonban nem.

Összesen több mint ötmilliárd forinttal tartoznak az autósok
Összesen több mint ötmilliárd forinttal tartoznak az autósok
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.