A Fidesznél is gyaloghíd a nyerő

Gyaloghidakat is magába foglaló, a Hármashatár-hegytől a Margit-szigeten és a Városligeten át a Stadionokig vezető összefüggő zöld gyűrű ötlete kapta az első díjat a Fidesz Új Budapest Központja által júniusban kiírt jelképpályázaton. A Finta József vezette zsűri egymillió forinttal díjazta az Art Front építész és belsőépítész csoport pályaművét. A pályaművek közül több elgondolás ismerős lehet; gyaloghidat, tornyokat és a Margit hídhoz kapcsolódó építményeket javasoltak az ötletelők a Szeretem Budapestet mozgalom egy hónapja értékelt pályázatán is.

A Fidesz Új Budapest Központjának vasárnapi díjátadóján további öt pályaművet honoráltak: a Duna partjára álmodott hajómalmokat, a Citadella helyére tervezett Nemzeti Panteont, a felkiáltójeleknek-gondolatjeleknek keresztelt toronyszerű építményeket, a Gellért-hegy oldalába álmodott, a kilátóterasz, a híd és a torony koncepcióját vegyítő elgondolást, valamint a Margit-szigethez kapcsolódó, a Batthyány térhez és a Kossuth térhez ingaként kilengő mesterséges félsziget tervét.

Budapestnek azért van szüksége jelekre, hogy ne tévedjen el, a főváros ugyanis rossz útra tévedt - fogalmazott Cselovszki Zoltán, az Új Budapest Központ vezetője. A beérkezett ötletek arra is alkalmasak, hogy valósban egyesítsék a várost - tette hozzá. Az értékelésnél a helykiválasztás, az építmény kreatív- és jelértéke, valamint a városra gyakorolt hatása volt a fő szempont.

Kupper András fővárosi Fidesz-frakcióvezető, budapesti elnök arról beszélt, hogy Budapesten hiányzik a kávéházak hangulata és demokráciája.

Finta József építész, zsűrielnök azt emelte ki, hogy az elmúlt időszakban a civil társadalom elkezdett beszélgetni az építészetről, megmozdult a társadalom, szeretné ugyanis tudni, hogy hol szeretne élni. Finta szerint elsősorban olyan pályázatokat vártak, amelyek az építészet és az élet jeleit vegyítik. Finta szót ejtett arról is, hogy egy pályázó a Szent Koronát épületté nagyította volna fel, de szerinte az olyan jelkép, amelynek erre nincs szüksége.

Az Új Budapest Központ tervei szerint a pályaműveket kiadványban is összefoglalják, Cselovszki szerint így legalább később számon kérhető, hogy az ötletek közül mi valósult meg.

Orbán: Hajrá Budapest!

Budapestnek a változás élére kell állnia - ismételte meg többször is a kiállítás megnyitóján mondott beszédében Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. Szerinte egy kulturált, európai fővárost az jellemez, hogy büszke - saját nemzetére és fordítva -, valamint otthonos, vagyis "nem gólem, hanem hangulatukat megőrző kisvárosok szövetsége". Orbán felidézte Budapest 1873-as egyesítése utáni tizenöt évet, amikor "még nem évente foltozgatták az utakat". A Fidesz elnöke szerint bizonyos közszolgáltatásokat köztulajdonban kell tartani. Példaként a Lánchíd építését idézte, amely koncesszióban zajlott, azzal, hogy a környéken a város nem épít újabb átkelőt. Később az állam megkérte a koncessziós társaságot, hogy adja vissza a hidat, így a hídpénzt a közérdek és nem a profitérdekeltség alapján szedték, és újabb átkelőket is építhetett a főváros.

Orbán szerint "a rendszerváltás teremtő ereje" Budapesten ennyire volt elég, "sokkal többet vártunk, de amit elértünk, jobban meg kellene becsülnünk". Szorgalmazta, hogy a főváros is nézzen szembe hibáival, ma ugyanis Budapesten "sem haladni, sem megállni nem lehet, minden ajtóra és ablakra rácsot kell szereltetni". A pártelnök úgy vélekedett: a következő 15 évben sokkal többet kell elvégezni Budapesten. Hajrá főváros, hajrá Budapest! - zárta beszédét.

Zöld gyûrû, félszigetinga, Nemzeti Panteon - kiállítás a Fidesz várostervezési pályázatának eredményébõl
Zöld gyûrû, félszigetinga, Nemzeti Panteon - kiállítás a Fidesz várostervezési pályázatának eredményébõl
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.