Gyurcsány megértést kért

"Nem akarunk Párizst, nem akarunk éhséglázadást, nem akarunk fejletlenségben hagyott régiókat" - így indokolta Gyurcsány Ferenc az Európai Bizottság elnökének azt, hogy miért nincs egyensúlyban a magyar költségvetés, és megértést kért. "Azért, mert a kormány három éven át nem mondta meg az Európai Uniónak az igazat, ne büntessék a magyar embereket" - az így megfogalmazott kérés Orbán Viktoré volt José Manuel Barrosohoz.

Gyurcsány Ferenc az Európai Uniótól megértést kér. Legalábbis ez volt az alaphangja annak a szombati találkozónak, amelyen az Európai Bizottság elnökének, José Manuel Barrosonak a magyar miniszterelnök kifejtette: az egészségügyi rendszer és a közoktatás korszerűbbé és igazságosabbá tétele érdekében szükséges változtatások nem történhetnek meg diktátumokkal, úgy, hogy a szükséges változtatásokban nem ért egyet az ország egésze, azokat a politikai elit kikényszeríti. "Természetesen tudjuk, hogy ezek a közös célok terhelik a költségvetést, pontosan tudjuk, hogy ez felette van a maastrichti kritériumoknak, de nem akarunk Párizst, nem akarunk éhséglázadást, nem akarunk fejletlenségben hagyott régiókat" - fogalmazott. Gyurcsány azt szeretné, ha az unió elfogadná, hogy "az egyensúlyi pályára való visszatérés legalább három évet vesz igénybe, 2008-ig, és mindezt úgy, hogy a kormány nem kíván a szociális rendszerbe olyan módon beavatkozni, hogy a változás terheit az átlag és átlag alattiak vigyék, és nem kívánja leállítani az autópálya-építkezéseket sem".

José Manuel Barroso a sajtótájékoztatón aláhúzta: minden tagállam saját felelőssége, hogy a makrogazdasági stabilitást fenntartsa, és úgy látja, hogy a magyar kormány megtesz minden ehhez szükséges intézkedést. Mint mondta, nem szeretne semmit hozzátenni ahhoz, amit Almunía pénzügyi biztos e témában mondott, mert biztos abban, hogy a magyar fél tudja, a tartós fiskális stabilitás mennyire fontos az ország, illetve az egész európai gazdaság szempontjából. Barroso meglehetős visszafogottsággal beszélt a "brüsszeli intőkről", és szankciókról sem tett említést.

A legnagyobb ellenzéki párt elnökének, Orbán Viktornak a kérése hasonló volt, ám okfejtése nem volt híján a kormány minősítésének. "Kétségkívül igaz, hogy évek óta valótlan adatokat közöl Magyarország a költségvetés állapotáról, és ez csúnya dolog (...), azért ne büntessék meg a magyar embereket (...), semmiféle szankciót ne alkalmazzanak Magyarország ellen."

A pártelnök barátinak nevezte a találkozót és hozzátette: kérését ezért igyekezett nyomatékosan, régi barátságukra tekintettel a bizottság elnökének figyelmébe ajánlani. Kijelentette: jó okkal bizakodó.

Szavaira a szocialista frakció költségvetési munkacsoportjának vezetője, Szabó Lajos úgy reagált, hogy jó volna, ha a Fidesz elnöke, mielőtt "meg kívánja menteni Magyarországot", konzultál Szájer Józseffel, mivel kizárólag ő emlegetett büntetést az EU részéről, az unió pénzügyi biztosa pedig éppen két napja fejtette ki véleményét, mi szerint Magyarországot nem fenyegetik ilyen jellegű szankciók.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.