Párbeszéd a zsidóságról - az első lépés az együttműködésben
Ez is szerepel abban a hétpontos nyilatkozatban, amelyet Heisler András, a négynapos tanácskozást meghirdető Zsidó Közösségi Fórum (ZSKF) megalakításának kezdeményezője olvasott fel a záró plenáris ülésen, a Magyar Tudományos Akadémián.
Mint a dokumentumban olvasható, a tizennyolc szervezetet tömörítő ZSKF tiszteletben tartja a magyarországi zsidóság sokszínűségét, és a zsidóságon belüli identitások különbözőségének létjogosultságát, párbeszédre törekszik a teljes magyar társadalommal, és a magyarországi zsidóság minél szélesebb körének értékeit kívánja megjeleníteni.
Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke programjai miatt lemondta a záróülésen való részvételt, de levélben köszöntötte az egybegyűlteket.
"A magyarországi zsidóság jövőjéért aggódók feladata egy ponton közös: megfordítani a zsidóság beolvadását, segíteni a magyarországi zsidóság újrafelvirágoztatását" - írta, hozzátéve: sokan és sokféleképpen képzelik el ezt az utat, a lényeg azonban az, hogy van elképzelésük.
Feldmájer Péter a szövetség nevében ígéretet tett arra, hogy mindent megtesznek a további eszmecserék érdekében.
Jorge Diener, az amerikai Joint magyarországi igazgatója úgy értékelte: a konferenciát a tolerancia, a befogadás, a tisztelet szelleme hatotta át.
A tanácskozás "bizonyítéka annak, hogy sokféleségünkben egységesek lehetünk" - közölte, hozzáfűzve: a résztvevők egyik legmeghatározóbb érzése az volt, hogy van remény a változásra.
A konferencián kitöltött kérdőívek szerint a résztvevők 45 százaléka nem tagja semmilyen szervezetnek. A nyilatkozók 60 százaléka nem kapcsolódik a valláshoz, azt mindössze 3,75 százalékuk gyakorolja. A konferencián jelenlévők 57 százaléka érzi magas fokúnak az integrációt és 38 százaléka az asszimilációt - összegezte Jorge Diener.
(MTI)