CIA-bázisok fedésben
A CIA több mint kéttucatnyi országban hozott létre "terrorellenes hírszerzési központot" (CTIC) - írta tegnapi számában a Washington Post. Az amerikaiak és a fogadó ország titkosszolgálatainak együttműködését szolgáló központok hozzáférnek a CIA központi adatbázisához és a korábban szupertitkosan kezelt lehallgatási, megfigyelési adatokhoz. Az utóbbi jelenti a hasznos hírszerzési információ 80-90 százalékát. Az amerikaiak gyakorlatilag a létező legmodernebb információs technikát adják át - cserébe az együttműködésért. A CTIC-k létéről és eddigi sikereiről a CIA műveletiigazgató-helyettese korábban az illetékes törvényhozási bizottság zárt ülésén számolt be.
A CIA a jelek szerint irányt váltott: nem próbál kémeket toborozni a szövetséges országok államapparátusában, a cél a teljes körű együttműködés. A CTIC-kben születik meg a döntés az azonosított terroristák elleni fellépésre. Azt is itt határozzák meg, mi legyen az elfogottak sorsa, melyik országban, milyen módszerekkel hallgassák ki, nyilvánosságra hozzák vagy titokban tartsák-e az őrizetbe vételt.
A CTIC-k zavartalanul működnek olyan országokban is, mint például Üzbegisztán vagy Indonézia, amelyekkel a felszínen feszült az amerikaiak viszonya. A "szövetségi támaszpont" fedőnevű párizsi intézményben az amerikaiak mellett brit, francia, német, kanadai és ausztrál hírszerzők dolgoznak. A pénz nem akadály, a titkos műveleti költségvetés az elmúlt négy évben több mint két és félszeresére nőtt.
A CIA nem kommentálta a lap értesüléseit. A cikket ugyanaz az újságíró, Dana Priest írta, aki két hete a titkos CIA-börtönökről is beszámolt. Azt azonban hozzátette, hogy a CTIC-knek semmi közük a titkos börtönök hálózatához.