Ökoadót vezetne be az Európai Parlament
A svéd Anders Wijkman képviselő által szerkesztett jelentést a parlament elsöprő többséggel szavazta meg. A dokumentum egy sor ajánlást fogalmaz meg, ezeket az ENSZ klímaváltozással foglalkozó montreali konferenciáján tárgyalják majd meg. A konferencián a klímaváltozással kapcsolatos, 2012 utáni teendők kerülnek terítékre.
Az elfogadott javaslatok között szerepel, hogy 2020-ig 30 százalékkal, 2050-ig pedig 60-80 százalékkal csökkenteni kell a gázkibocsátást. Globális partneri kapcsolatokra van szükség, az Egyesült Államokat pedig vissza kell ültetni a tárgyalóasztalhoz, illetve az olyan, gyorsan növekvő gazdasággal rendelkező országokat, mint Kína, Brazília vagy India időben meg kell győzni a károsanyag-kibocsátás csökkentésének fontosságáról.
A jelentés szerint erőteljesen támogatni kell az alternatív energiaforrások alkalmazását célzó kutatásokat, ez ügyben az amerikai Apollo programhoz hasonló kutatási terv kezd körvonalazódni. Az energia felhasználásának mértékét évente 2,5-3 százalékkal csökkenteni kellene. Az autóipar számára kötelező széndioxid kibocsátási határokat kell megállapítani, ez helyettesítené a jelenlegi önkéntes rendszert. A repülőipar és hajóipar károsanyag-kibocsátását is korlátozni kell - tartalmazza a jelentés.
A szakmai összegzés szerint 2009-ig ökoadót kellene bevezetni Európában. A bizottság megvizsgálja annak lehetőségét is, hogy miként állíthatnának fel a magánszemélyek között kereskedés alapját képező károsanyag-kibocsátási kvótarendszert. A parlament döntésére reagálva az európai ipar képviselőinek és munkaadóinak föderációja, az UNICE közölte: Európa elszigetelve, egyedül nem képes arra, hogy megoldja ezt a kérdést, az egyoldalú EU-vállalások viszont komolyan károsíthatják a térség gazdaságát, jelentősen csökkentve a versenyképességet.
(forrás: eurohirek.hu)