Pásztó: elvből megtagadott háziorvosi ügyelet
Dr. Nagypál Györgyi csécsei háziorvos már szerdán nem vállalta az ügyeletet, mert túl van a heti negyven órai munkán felül kötelezően előírható nyolc túlóráján, olyan szerződést pedig nem kötöttek vele, amelynek alapján vállalkozóként teljesíthetné a további feladatokat. Nagypál Györgyi azt nyilatkozta: 2004. november elsejétől szerződés nélkül végzik az ügyeleti munkát, amely után díjat sem vettek fel. Ennek magyarázataként az orvosnő azt mondta: az önkormányzat először 600 forintos, majd 1200 forintos óradíjat ajánlott, ezt az orvosok nem tartották méltányosnak - 1800 forintot kértek. Ezt viszont az önkormányzat nem fogadta el. Több háziorvos most úgy döntött: csak a kötelezően előírható túlmunkát végzik el. Nagypál Györgyi és férje, dr. Haris Tamás pásztói, valamint dr. Soós Natália szurdokpüspöki háziorvos közölte: a területileg illetékes polgármesterek kilátásba helyezték az érintettek háziorvosi praxisának visszavonását, ha nem vállalják az ügyeletet a korábbi gyakorlat szerint. Nagypál Györgyi kijelentette: senki sem kényszerítheti őket arra, hogy méltánytalan díjazásért túlmunkát vállaljanak. Úgy fogalmazott: ez az ügy nem a pénzről, hanem elvekről szól.
Sisák Imre, Pásztó polgármestere, a kistérségi társulás vezetője azt mondta: az orvosi ügyelet problémája az egészségügy alulfinanszírozottságában gyökerezik. Megjegyezte: országgyűlési képviselőként az elmúlt hónapokban kétszer is interpellációt intézett az orvosi ügyeleti díjak finanszírozásának ügyében Rácz Jenő egészségügyi miniszterhez.
A háziorvosi ügyeletet működtető helyi Margit kórház helyettesítő orvosokkal látja el a feladatokat.
Néhány nappal ezelőtt a Magyar Orvosi Kamara (MOK) határozatban szólította fel az orvosokat, hogy lépjenek fel jogaik védelmében, a kötelező munkaidőn túl pedig csak akkor végezzenek többletmunkát vagy vállaljanak ügyeletet, ha azt nekik is megfelelő módon ellentételezik.
Éger István, a köztestület elnöke szerint elképzelhető, hogy bátorításnak érezték a túlmunkát megtagadó pásztói orvosok a néhány nappal korábban nyilvánosságra került kamarai határozatot, mindenesetre ők kiállnak az ügyeletet megtagadó doktorok mellett. Azt viszont az elnök nem kívánta kommentálni, hogy a járandóságukért küzdők helyébe kórházi kollégáik léptek. Az elnök emlékeztetett arra, hogy az érintettek több éve nem tudnak megegyezni az önkormányzattal az ügyelet megfelelő díjazásáról, s miközben törvény írja elő, hogy a túlmunkáért 50 százalékkal magasabb bér jár, a pásztói háziorvosok térítés nélkül dolgoztak.
Noha már több száz orvos indított pert a túlmunka díjazása miatt, a munkát még egyikük sem tagadta meg. Szeptemberben a Jász-Nagykun-Szolnok megyei bíróság 14 szolnoki orvos keresetére jogerősen kimondta: az ügyeletben eltöltött időért teljes összegű munkabér jár. Emellett számos egyéni perben is született már hasonló, igaz, nem jogerős ítélet.
A kamara elnöke szerint az orvosoktól sem várható el, hogy önként vállaljanak a törvényben megengedett határon túl többletfeladatokat. Emlékeztetett arra, hogy a kamara korábbi vizsgálata szerint a törvényes munkaidőn kívül 1000-1200 óra pluszmunka jut évente egy-egy orvosra, miközben a törvény már akkor is legfeljebb 300-400 órát engedett volna meg. Az uniós csatlakozás óta pedig a MOK összesítése szerint negyvenmilliárd forinttal több pénzt kellett volna kifizetni az orvosoknak és a szakdolgozóknak, ha az ügyeleti díjakat az EU-irányelveknek megfelelően számolták volna el.
Csütörtökön az orvosi kamara elnöke az ügyben egyeztetett Rácz Jenő szakminiszterrel. Abban egyetértettek, hogy megoldást kell találni a helyzet orvoslására, de azt a miniszter határozottan leszögezte: egyedi ügyekbe nem folyik bele.
A kamara elnöke
szerint az orvosoktól sem várható el, hogy önként vállaljanak
a törvényben
megengedett határon túl többletfeladatokat.