Az ellenőrző füzet nem politikai eszköz
A közoktatási törvény tiltja ugyan az iskolai kampányolást és politizálást, de nem fogalmazza meg egyértelműen, mi számít annak. Választások idején ezért újra és újra előtérbe kerül a téma. Tavaly decemberben például nagy vitát váltott ki Pokorni Zoltánnak, a Fidesz alelnökének az iskolákhoz eljuttatott levele, amelyben az új érettségivel és a pedagógusok óraszámával kapcsolatban is föltett kérdéseket. A levélről Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese megállapította: az egyértelműen politikai tartalmú. Pokorni viszont azt állította: ő szakmai kérdéseket tett föl. Fél évvel előtte viszont éppen a Fidesz minősítette kampányfogásnak azt, hogy Medgyessy Péter az oktatási tárca Világ-Nyelv programját népszerűsítő roadshow egyik állomásán nyelvórát tartott.
Ezek az események egy konferencia összehívására, majd egy ajánlás megfogalmazására késztették az Eötvös Károly Közpolitikai Intézetet. E szerint a politikai kommunikáció megengedett az iskolákban. A tanulókat, a szülőket és a pedagógusokat is megilleti a véleménynyilvánítás szabadsága. A pedagógus véleményszabadsága azonban korlátozott. Az ajánlás szerint a tanár köteles a politikával kapcsolatos ismereteket tárgyilagosan és többoldalúan közvetíteni, ugyanakkor nem köteles eltitkolni világnézetét, politikai meggyőződését, de "pártkötődéséről lehetőleg nem beszél".
A pártpolitika ugyanis tilos az iskolákban. Az oktatási intézményekben párt, politikai célú mozgalom vagy párthoz kötődő szervezet nem működhet. Az idő alatt, amíg az óvoda, az iskola vagy a kollégium ellátja a gyermekek felügyeletét, párt vagy párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható politikai célú tevékenység nem folytatható. Vagyis csak a tanítási időn kívül adhat teret az iskola épülete a pártok rendezvényeinek. A tevékenység pártpolitikai jellegéről ugyanakkor az adott eset valamennyi körülményének mérlegelése alapján kell dönteni.
Az oktatási szereplők közötti hagyományos vagy elektronikus kommunikációs csatornák - szülői értekezlet, az ellenőrző vagy az üzenőfüzet, intézményi e-mail címek - nem használhatók fel pártpolitikai célra, illetve olyan politikai kommunikációra, amely nem kapcsolódik az iskola oktatási és nevelési céljaihoz. (Az egyházi iskolák tavalyi demonstrációjuk időpontját a diákok ellenőrző füzetében jelezték a szülőknek.) A még szeptemberben közzétett ajánláshoz eddig több pedagógus, intézményvezető, magánember, valamint a Történelemtanárok Egylete csatlakozott. Az ajánlásokat megküldték a parlamenti pártoknak is, amelyek eddig sem annak elfogadásáról, sem elutasításáról nem nyilatkoztak - áll az intézet közleményében.