Vajnai új Munkáspártot szervez

Fél évvel a választások előtt kettészakadt a Munkáspárt. A régiek Thürmer Gyula - a legrégebben posztján lévő magyar pártelnök - vezetésével felvették a kommunista nevet. A másik szárny új pártot szervez. A testvérpártok Európa több országában sikeresek.

Bár Thürmer Gyula, az új nevén Magyar Kommunista Munkáspárt elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján azt a reményét hangoztatta, hogy pártja képes átlépni a parlamentbe jutási küszöböt a 2006-os választásokon, az utóbbi napok eseményeinek tükrében erre csökkentek az esélyeik. A Munkáspárt központi bizottsági ülésén ugyanis a múlt héten a névváltoztatás nyomán kialakult újabb ellentétek miatt kimondták a pártszakadást. Az egyfelől Thürmer, másfelől a párt volt alelnöke, Vajnai Attila köré csoportosult tagság egymástól végképp eltérően képzeli el az egykori MSZMP szellemiségében 1989-ben újjáalakult párt politizálását.

Vajnai Attila tegnap lapunknak elmondta: a tagság többsége nem támogatta a névváltoztatás tervét. A szakadás valódi oka azonban az volt, hogy a "thürmeristák" elutasították a választási előkészületek idejére vonatkozó "békejavaslatukat" mondván, hogy nincs szükség a párt vezetését bírálókra. Szerinte ez komolyan veszélyezteti a Munkáspárt választási szereplését.

Vajnai cáfolta, hogy az elnökkel személyi konfliktusa lenne: politikai vitáik vannak. Az alelnök és az őt támogatók kifogásolják, hogy Thürmer Gyula az EP-választások éjszakáján előre nem egyeztetett módon előrehozott választásokat követelt, amivel a Fideszt kívánta hatalomra segíteni. Bírálják Thürmert, mert felhatalmazás nélkül aláírta a Fidesz nemzeti petícióját. Felvetésünkre, hogy Vajnait viszont a szocialistákkal kialakított kapcsolatai miatt támadják a "thürmeristák", az alelnök azt mondta: választási együttműködésről nem tárgyalt az MSZP illetékeseivel, de mint a Munkáspárt választott vezetőjének, feladata minden baloldali szervezettel, politikai erővel kapcsolatot tartani.

Arról, hogy a pártszakadás után új politikai erőként jelentkeznek-e, Vajnai kifejtette: a Munkáspárt tagságából alakul meg a megújuló Munkáspárt, amely reményeik szerint a választások után erősíti az együttműködést más baloldali szervezetekkel. November 19-re kongresszust hívtak össze a Villányi úti konferenciaközpontba, ahol megválasztják az új vezetőket. Vajnai közölte, hogy a párt vezetésében részt venne, elnöki funkciót azonban nem vállal. Felvetésünkre, hogy ebben szerepet játszik-e, hogy a Fővárosi Bíróság tegnap jogerősen egyévi próbára bocsátotta tiltott önkényuralmi jelkép viselése miatt, azt mondta: az ítélet nem korlátozza politikai szerepvállalását, a közügyek gyakorlásától ugyanis nem tiltották el. Vajnai ellen azért indult eljárás, mert 2003 februárjában egy utcai rendezvényen kabátjára ötágú vörös csillagot tűzött. A bíróság - amely előtt Vajnai az ellenkező értelmű felszólítás ellenére is viselte ezt a bizonyos jelvényt - nem fogadta el az érvelést, hogy más európai államban sem tiltott e szimbólum használata.

A helyzetről szerettük volna megkérdezni Thürmer Gyulát is, ő azonban közölte, hogy lapunk hasábjain nem kívánja kifejteni véleményét.

A kommunista pártok
támogatottsága Európában

OrszágSzázalék
Cseh Köztársaság18,6
Szlovákia5,5
Oroszország12,7
Ukrajna20,0
Románia-
Bulgária1-2
Horvátországszerveződik
Szerbiaszerveződik
Lengyelország-
Portugália7
Spanyolország6
Franciaország7
Görögország9

Forrás: Népszabadság gyűjtés

Thürmer Gyula a júniusi kongresszuson - a belsõ ellenzéket kitiltották
Thürmer Gyula a júniusi kongresszuson - a belsõ ellenzéket kitiltották
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.