Bush demokratizálásra szólította fel Kínát
Bush beszédében és Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfővel tartott közös sajtóértekezletén is ezt fejtegette szerdán az ősi fővárosban, Kiotóban, négy ázsiai országot érintő körútjának első állomásán. "A modern Tajvan szabad, demokratikus és virágzó. A szabadság kiteljesítésével tette gyarapodóvá népét. A kínai nép több szólás- és vallásszabadságot akar, az állami ellenőrzéstől való mentességet, szabadon akarja nyomtattatni a Bibliát és más szent szövegeket, anélkül hogy félnie kellene a munkatábortól" - jelentette ki. A beszélő viszony megteremtésére szólította fel ismét Kínát és Tajvant, ami szerinte elengedhetetlen ellentétük békés megoldásához. Megerősítette viszont, hogy Washington továbbra is az "egy Kína" elvet vallja, és óva intette a feleket attól, hogy bármelyik egyoldalúan a status quo megváltoztatására törekedjen.
Bush három kategóriába sorolta az ázsiai országokat: a demokráciákra (Japán, Dél-Korea és Tajvan), azokra az országokra, amelyek már "közelednek a szabadság felé, de még nem értek oda" (Kína) és a totalitárius rendszerekre (Burma és Észak-Korea).
Az amerikai-japán szövetség erős, a japán erők egyelőre nem vonulnak ki Irakból, és Japán esetleg feloldja az amerikai marhahúsra vonatkozó importtilalmat - közölte Koidzumi a sajtóértekezleten. Remélve, hogy sikerül egy kicsit elterelni a figyelmet országa vetélytársáról, Kínáról, a kormányfő hangsúlyozta Japán stratégiai fontosságát, emlékeztetve: csaknem 50 ezer amerikai katona állomásozik a szigetországban. "Minél erősebb a szövetségünk az Egyesült Államokkal, annál jobb viszonyt tudunk létesíteni Kínával, Koreával és Ázsia többi részével" - mondta Koidzumi. Bush ázsiai körútjának legfontosabb állomása vitathatatlanul Kína lesz, amely mind katonailag, mind gazdaságilag a legnagyobb fejlődés előtt áll a térségben.
Bush kedden érkezett Kiotóba, nyolcnapos ázsiai körútja első állomására. Bush részt vesz az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) fórumán, amelyet az idén a dél-koreai Puszanban rendeznek meg.
Koidzumival tartott szerdai csúcstalálkozója előtt az amerikai elnök ellátogatott a világhírű Arany Pagodába, és beszámolója szerint sokféle témát érintettek, köztük a Japánban állomásozó amerikai erők karcsúsítását és a 2003 decemberében a szivacsos agysorvadás miatt bevezetett marhahúsimport feloldását, amelyet Tokió már készít elő. Koidzumi közölte, hogy az iraki japán erők kivonásának dátumát még nem határozta meg. Bush Tajvant és Kínát érintő szavaira reagálva a már a puszani fórumon tartózkodó Li Csao-hszing (Li Zhaoxing) kínai külügyminiszter közölte: Tajvan Kína elválaszthatatlan része, és Kína nem tűri el, hogy bárki beavatkozzon belügyeibe. (MTI)