Syma ügy
Az évek óta húzódó Népstadion-rekonstrukció első ütemének keretében a Nemzeti Sporthivatal ez év májusában írt ki pályázatot egy minimálisan négyezer nézőt befogadó multifunkcionális csarnok megépítésére. A svájci tulajdonú - elsősorban kiállítások, rendezvények tervezésére, kivitelezésére szakosodott - Syma magyarországi leányvállalata, a Syma+SD Kft. alaposan "fölé ígért" a feltételnek: olyan komplexum terveit nyújtotta be, amelyben - a BS 1999-es leégése után fölhúzott, szintén a területen található, ugyancsak a cég által üzemeltetett létesítményhez szorosan kapcsolódva - egy nagyobb és egy kisebb csarnok kap helyet.
Amint azt Szántó András, a kft. ügyvezető igazgatója - nem egészen mellékesen a kézilabda-szövetség alelnöke - elmondta, a "fő" épületbe 8000 négyzetméter alapterületű, az egyes sportágak sajátosságaitól függően 4300- 10000 néző fogadására alkalmas arénát álmodtak. Formájában a - joggal agyondicsért - debreceni Főnixre hajaz majd a háromszintes csarnok, "de annál is modernebb és szebb lesz". Az igény szerint "hermetikusan" kettéosztható - s az összes fedett pályán űzhető sportág, tehát még az atlétika számára is alkalmas - létesítményben az állandó tribünök mellett mobil lelátókon helyezik majd el a közönséget.
A nagyobbal egybenyitható kisebb csarnok 2800 négyzetméteres lesz; ebben 1500-2000-en foglalhatnak helyet. Ugyanitt, a második szinten lőteret alakítanak ki, amelyet - az öttusaszövetséggel kötött megállapodás értelmében - egész évben a pentatlonisták használhatnak. De ez még nem minden. A centrumot hozzáillesztik a már meglévő, Syma csarnokként ismert - eddig főként kiállításoknak, vásároknak otthont adó - építményhez is, s az így kialakuló "trió" harmadik egységét az esztendő 170 napján a korábban lebontott Olimpiai Csarnokból kikerült atléták vehetik birtokukba. Az egész központ egyik ékessége az a passzázs lesz, amely összeköti a Dózsa György úti frontot a Szoborpark területével, s amelyben elsősorban sportszerüzletek várják az érdeklődőket.
- A három csarnok összenyitható lesz, s egy-egy világverseny, például kézilabda-vb alkalmával egyszerre akár három, a nagy csarnok kettéosztása esetén pedig négy pályán rendezhetnek mérkőzéseket, összesen tizenötezer néző előtt - magyarázza Szántó András.
Nem titkolózik akkor sem, amikor a beruházás anyagi vonatkozásai iránt érdeklődünk. Megtudjuk, hogy az építkezés teljes költsége bő hárommilliárd forint. Ennek húsz százalékát készpénzben, míg a maradék nyolcvanat hitelből állja a cég, amely úgy kalkulál: nyolc-tíz éven belül megtérülhet a befektetés. Azok, akik eseményeik számára az új helyszínt szemelik ki, a Papp László Sportaréna normál - tehát nem az államot kötelezően megillető napokon alkalmazott - bérleti díjaihoz képest hozzávetőleg a feléből úszhatják meg a kiadásokat. Ami ennél is fontosabb: a "szomszédban" partnert, nem pedig riválist látó Szántó azt reméli, a sport- és az egyéb rendezvények aránya ötven-ötven százalék lesz.
A létesítmény alapkövét péntek délelőtt 11 órakor helyezik el, az átadás szerződésben rögzített időpontja jövő május.
Szinte hihetetlen - álmélkodunk, mire az igazgató megjegyzi: - Az igazán hihetetlen az, hogy a politika színárnyalatoktól függetlenül az ügy mellé állt. A világ ugyanis rém egyszerűen működik, csak nem kell elrontani.