Bush megkezdte ázsiai körútját
Sajtóértesülések szerint a két vezető megbeszélésén az iraki együttműködés és az amerikai marhahús japán importtilalmának feloldása mellett a szigetországban állomásozó amerikai csapatok átcsoportosításáról is szó lesz. Mintegy ötvenezer amerikai katona állomásozik Japánban, legtöbbjük a csendes-óceáni Okinava-szigeten és környékén. A tervek szerint a következő hat évben hétezer tengerészgyalogost az USA fennhatósága alá tartozó ugyancsak csendes-óceáni Guam szigetére helyeznének át, néhány japán bázist pedig bezárnának.
Bush Kiotóban jelentősnek beharangozott beszédet is tart, melynek témája várhatóan a szabad kereskedelem és a demokrácia hozzájárulása a békéhez lesz. Az amerikai elnök ezt követően Dél-Koreába, az Ázsia-csendes-óceáni Gazdasági Kooperáció (APEC) csúcstalálkozójára utazik, majd pedig Kínába és Mongóliába látogat. Kínai megbeszélései során várhatóan Észak-Korea atomprogramjáról és a hatoldalú tárgyalások további irányáról is szó esik majd.
Az APEC e heti csúcstalálkozójára, a dél-koreai Puszan városba huszonegy ország vezetőit várják, így Bush mellett többek között Japán, Kína, Dél-Korea, Indonézia és Oroszország állam- és kormányfőit is. A tárgyalásokon, melyek biztonságára egyébként negyvenhatezer rendőr, katona és biztonsági ember vigyáz, várhatóan szó lesz az agrártermékek kereskedelmének liberalizálásáról, a madárinfluenza és a terrorizmus elleni közös fellépésről is. A megbeszélések margóján számos kétoldalú találkozókra is sor kerül, Koidzumi japán miniszterelnök például dél-koreai kollégájával, míg Bush elnök az indonéz elnökkel, Susilo Bambang Yudhoyonóval folytat majd eszmecserét.