Nincs igény áttörésre

Ez nem egy olyan út, amelyen az elnöknek kezdeményezéssel vagy vállalással kell előállnia - alapozta meg George W. Bush amerikai elnök kelet-ázsiai körútját Stephen Hadley nemzetbiztonsági tanácsadó. Valójában nem is számít senki arra, hogy bármilyen ügyben nagy áttörés szülessen. Komplex a térség problémacsomagja, ahol minden összefügg mindennel. Valószínűleg nem nagyon tudnánk egyetlen olyan, viszonylag konkrét politikai állítást megfogalmazni, amellyel minden ország egyetértene, azonban az igen bonyolult ellentmondásokban megfogalmazódó sorsközösség a mai állapotában mindegyik fél számára többé-kevésbé kezelhető.

Rendes amerikai ezért mindig Észak-Koreával kezdi. A nukleáris programok felszámolásának ügyében - Phenjant leszámítva - elvileg mindenki egyetért. Ahol azonban ilyen az egyetértés, ott nézeteltérésre már nincs is igény. Adott mindegyik országban az amerikaiakkal szemben - ha nem is ellenséges, de - barátságtalan közvélemény. A japánokat szinte nem érdekli más, mint a korábbi évtizedekben az észak-koreai titkosszolgálat által elrabolt állampolgáraik sorsa. A dél-koreaiak továbbra is a hosszú távú megbékélésben, a "napfény politikában" utaznak, míg a kínaiak nyomják is Phenjant a megegyezés felé, s egyben védőernyőt is nyújtanak neki.

Kérdés persze, Bush hogyan fog elegyensúlyozni a politikai-ideológiai kérdésekkel az egyik, a gazdaságiakkal a másik kezében, Kínában. A saját értékeitől nyilván nem tekinthet, s nem is tekint el, ám fenn kell tartania a párbeszéd lehetőségét, hogy bármilyen eredményt is elérhessen a kereskedelmi deficit, a jüan értéke vagy a szellemi jogok vitatott területein.

Ahol talán a legfontosabb eredmény várható, az az APEC-csúcs, pontosabban a kereskedelem liberalizálásának területe. Az előszivárogtatók szerint a 21 ország vezetői állásfoglalást tesznek majd közzé, amellyel megmenteni igyekeznek a világkereskedelmi tárgyalások mostani fordulóját. A probléma gócát, mint ismert, a mezőgazdasági termékek állami támogatása jelenti. Ebből a szempontból az APEC-ben természetesen az Egyesült Államok lába a legfeketébbek közé tartozik. Legutóbb, Mar del Platában az Amerika-közi csúcson, ahol egy pánamerikai szabad piac lehetőségéről tárgyaltak, Bush az Európai Unió agrárszubvencióira való hivatkozással hárította el saját támogatásaik leépítését. Ám az EU sem az Amerikai Államok Szervezetének, sem az APEC-nek nem tagja.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.