Palesztinok felügyelik Gáza határait
A megegyezés értelmében a legvitatottabb, az Egyiptom és a Gázai övezet közötti Rafah átkelőt palesztin és egyiptomi tisztviselők ellenőrzik - európai megfigyelőkkel a helyszínen -, izraeli biztonsági szakértők pedig videón figyelhetik a forgalmat. Amennyiben az izraeliek kifogást emelnek valaki ellen, egy olasz tábornok vezette európai biztonsági csapat dönt a kérdésben. Izrael attól tart, hogy a Rafah átkelőn terroristákat és fegyvereket csempésznek majd be az övezetbe. Az átkelőt november 25-én nyitják meg, egyelőre csak a személyforgalomnak. A kereskedelem az izraeliek, palesztinok, és európaiak által ellenőrzött Kerem Shalom átkelőn haladhat. Izrael beleegyezett a Karni átkelő teherautó-forgalmának növelésébe is: az idén napi 150 kamion, jövőre 400 haladhat át. December közepétől beindul a két palesztin földszakasz - a Gázai övezet és Ciszjordánia - összekötése buszjáratokkal, egy hónapra rá pedig megindulhat a kamionforgalom. Izrael belement a gázai kikötő újjáépítésébe is. Ezzel fellendülhet a palesztin gazdaság. A gázai palesztin GDP 40 százalékkal esett vissza 2000-ben, az intifáda kezdetekor.
Az egyezség megerősíti Mahmud Abbasz palesztin elnököt és az amerikai vezetést is a palesztin közvélemény szemében - erre mindkettőjüknek szükségük volt. Abbasz meg is ragadta az alkalmat: tegnapi beszédében megvádolta Izraelt, hogy a fegyveres szervezetek leszerelésének folyamatos követelésével polgárháborúba taszítja a palesztinokat. (Feltehetően a palesztin belbiztonsági helyzet romlása miatt George W. Bush új amerikai tábornokot nevez ki a helyzet koordinálására.) Abbasz beszédében azt is elmondta: Jeruzsálem úgy tesz, mintha nem lenne "partnere a békében". A palesztin vezető ezzel az izraeli közvéleménynek azt üzente, támogassák Amír Perecet, a Munkapárt új vezetőjét - akit egy nappal korábban a Haarec a palesztinok igazi partnerének nevezett.
Perec eközben több kisebb párttal egyeztetve máról hétfőre halasztotta a parlament feloszlatásáról szóló indítvány megszavazását. A Munkapárt, a Sinui, a Nemzeti Vallásos Párt, és a Nemzeti Egység pártok szerint az előre hozott választások legideálisabb időpontja március 7. lenne.