Vásárhelyi-terv: jön a második menet
A kormány rövid időn belül pontos ütemtervet készít arról, hogy a Vásárhelyi-tervben érintett 41 Tisza menti településen mikor és milyen beruházások valósulnak meg - közölte érdeklődésünkre Veres Nándor nagykörüi polgármester, a Vásárhelyi-terv önkormányzatait tömörítő szövetség elnöke. A települések vezetői e lista ismeretében döntenek az esetleges tiltakozó akciókról. Mint arról lapunkban korábban hírt adtunk, október végén harminc polgármester demonstrált a Parlament előtt a korábban ígért beruházások megvalósításáért, a pácini polgármester pedig tizenhárom napos éhségsztrájkot folytatott ugyanezen cél érdekében.
Az árvíz elleni védekezést új alapokra helyező Vásárhelyi-terv tizenegy vésztározóba vezetné a folyón levonuló árhullámok többletvizét. A tározók melletti településeken ez a talajvíz megemelkedését okozhatja, emiatt fontossá vált a csatornázás és a vízelvezető rendszerek mielőbbi kiépítése a községekben. A Vásárhelyi-tervről szóló 2004. évi 67-es törvény úgy rendelkezik, hogy ezek a beruházások a terv elválaszthatatlan részét képezik. Költségvetési megszorítások miatt azonban a Cigánd határában épülő első vésztározót szeptemberben úgy kezdték el építeni, hogy a szomszédos települések csatornahálózatának még a tervei sem készültek el - ez váltotta ki a polgármesterek tiltakozását.
A Vásárhelyi-terv 2007 végéig a cigándi és a tiszaroffi tározó megépítésével számol, a két létesítmény mellett található hét település - Cigánd, Ricse, Nagyrozvágy, Pácin, Tiszaroff, Tiszagyenda és Tiszabő - infrastrukturális beruházásai az előzetes számítások szerint 6,7 milliárdos költséggel építhetők meg. A kormány azonban a következő két évben csupán 5,2 milliárd forintot biztosított erre a célra. Jövőre 1,7 milliárd áll majd rendelkezésre, ebből a pénzből a felszíni vízelvezető rendszerek épülhetnek meg, a jóval költségesebb csatornahálózat pedig a későbbi időszakra marad. Veres Nándor szerint a fennmaradó 3,5 milliárd nem lesz elég a hét falu csatornahálózatának megépítésére. Suchman Tamás, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, a Vásárhelyi-tervért felelős tárcaközi bizottság elnöke a bizottság napokban tartott ülésén ezzel kapcsolatban azt mondta: pótlólagos forrásigényt - ha szükség lesz rá - csak a csatornahálózat terveinek elkészülte után terjeszt a kormány elé.
A tárcaközi bizottság ülésén a kormány képviselői azt ígérték a jelenlévő polgármestereknek, hogy rövid időn belül részletes ütemterv készül a településeknek járó beruházásokról. Ez a lista azt összesíti, hogy a 41 településen a Vásárhelyi tervhez kapcsolódó beruházások pontosan mikor és milyen forrásból valósulnak majd meg.
Veres Nándor ezzel kapcsolatban tudósítónknak azt mondta: az ütemterv megismeréséig nem terveznek újabb tiltakozó akciót, de a tárgyalások következő menetére készülve különböző civil szervezetekkel és a Tisza menti területek földtulajdonosaival keresik a kapcsolatot, hogy szükség esetén velük közösen léphessenek fel érdekeik érvényesítéséért.