Bassiouni nem mondta, hogy börtön volt nálunk
Az Il Manifesto című olasz lapnak adott, és Magyarországon nagy visszhangot kiváltó interjújáról azt mondta, hogy kérdésként hangzott el, felelősségre kellene-e vonni a magyar, a lengyel vagy a román kormányt, ha igaz lenne, ami a Washington Post korábbi cikkében szerepel, miszerint aCIA titkos börtönöket tart fenn Kelet-Európában. (A Post nem nevezte meg, mely országokról lehet szó, Lengyelország és Románia neve a Human Rights Watch washingtoni igazgatójának a Financial Times-ba írt cikkében szerepelt.)
Bassiouni elmondta, igennel felelt a hipotetikus kérdésre, a megjelent szöveget azonban nem látta, és csak az őt feltelefonáló magyar újságírók kérdéseiből értesült arról, hogy az olasz kommunistákhoz közel álló újságban szavai tényállításként jelentek meg.
- Nincs semmilyen értesülésem arról, hogy bármelyik említett országban titkos CIA-börtön lenne, és erről azonnal közleményt fogok nyilvánosságra hozni - mondta achicagói DePaul Egyetem nemzetközileg ismert, tekintélyes jogászprofesszora.
A nemzetközi jogász az idén augusztusig volt a világszervezet által felkért külső szakértő. Ebben a minőségében írt jelentést az ENSZ-nek az emberi jogok afganisztáni érvényesüléséről. A jelentésben nem említette a titkos börtönöket, ahogy nincs ezekről szó az idén szeptemberben az emberi jogi főbiztos által beterjesztett jelentésben sem. Ez is részben Basiouni korábbi jelentésén alapult.