Észak-koreai és vietnami kínvallatási módszereket vetett be az USA

Az amerikai védelmi minisztérium a 2001. szeptember 11-iterrortámadások után a koreai és a vietnami háborúban az ellenség általalkalmazott technikákhoz folyamodott a kihallgatás hatékonyságánaknövelésére a The New York Times szerint.

A szerzők, a Georgetown egyetem két tanára szerint a forrás az észak-carolinai Fort Bragg támaszponton folytatott titkos túlélési program (SERE) volt, amelynek eredeti célja az amerikai katonák felkészítése volt a különféle lelki és testi kínzások elviselésére, amennyiben az ellenség fogságába esnének. A programot az amerikai hadifoglyok megtörésére alkalmazott észak-koreai és vietnami módszerek tanulmányozása alapján dolgozták ki.

A kommunista kihallgatók pavlovi és más kondicionáló módszerekkel valamint a legintimebb életfunkciókat is kiaknázó stresszhelyzetekkel igyekeztek megtörni a foglyok lelkierejét és önbecsülését.

A terrorizmussal gyanúsított külföldieket őrző guantánamói támaszpontról 2002-ben küldöttség érkezett Fort Braggbe, s összeállított egy listát az értékes foglyok estében alkalmazandó kihallgatási módszerekről, mint például az alvásmegvonás, foglyok gyötrelmes testhelyzetekbe kényszerítése, testi bántalmazás, a foglyok esetleges fóbiáinak kiaknázása, hosszas elzárás.

James T. Hill, az Egyesült Államok déli parancsnokságának vezetője a listát 2002 decemberében elküldte Donald Rumsfeld védelmi miniszternek, aki a rajta szereplő legtöbb módszert jóváhagyta.

A cikk szerint a Pentagonban voltak, akik figyelmeztettek, hogy a módszerek kimerítik a kínzás fogalmát, a miniszter egyik vezető tanácsadója azonban úgy érvelt, hogy azokat Fort Braggben is alkalmazzák az amerikai katonák felkészítésére.

A Fort Bragg-i módszerekkel a Pentagon megnyitotta az utat a foglyokkal való visszaélések előtt. 2003. november 26-án például fejjel egy hálózsákba kényszerítették Abed Hamed Mohus iraki tábornokot, aki a vallatás közben megfulladt. Az úgynevezett hálózsáktechnikánál kötelet is használtak, hogy a hálózsákon belül tovább korlátozzák a mozgási lehetőséget, és fokozzák a klausztrofóbia érzését.

A cikk szerint a SERE-módszereknek a Pentagon civil vezetése általi felkarolása újabb bizonyítéka annak, hogy a kínzás nem néhány elvetemült katona kilengése volt, hanem bevett gyakorlat.

Németország és Olaszország után Spanyolország a harmadik európai állam, ahol vizsgálat indult, mert azt gyanítják, hogy az amerikai titkosszolgálat terroristagyanús foglyokat szállított át az országon törvénytelenül. A spanyol ügyészség szerint harmadik országokba vitték az embereket, ahol némelyeket állítólag kínzásnak vetettek alá - számolt be a New York Times.

Diario de Mallorca című mallorcai lap ezt összefüggésbe hozza Háled al-Maszri németországi születésű libanoni állampolgár macedóniai elrablásához és Afganisztánba szállításához.

Olaszország hivatalosan kérte huszonkét feltételezett CIA-ügynök kiadatását, akinek köze volt egy egyiptomi mohamedán pap Olaszországból való 2003-as elrablásához.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.