Rice a közel-keleti előrelépésért tárgyalt
A jeruzsálemi miniszterelnöki hivatalban Rice leszögezte, hogy a térségben változatlanul olyan megoldást szorgalmaz, amelynek lényege két önálló állam egymás mellett létezése. A cél, hogy "Izrael és a palesztinok békében és terror nélkül éljenek egymás szomszédságában egy demokratikus Közel-Keleten". Az izraeli média értesülése szerint Szíria és az iráni atomprogram ugyancsak terítékre került az Ariel Saronnal tartott találkozón, amelynek kezdetén Rice méltatta az izraeli kormányfő bátorságát a gázai övezeti kivonulás végrehajtásáért.
Rice előző este Jeruzsálemben egy izraeli-palesztin fórumon az kérte Izraeltől, hogy ne hozzon "a végső rendezést előre befolyásoló" intézkedéseket, és tegyen lépéseket "a palesztin nép mindennapi életének javulása" érdekében, a palesztinokat pedig "a terrorizmus infrastruktúrájának felszámolására" szólította fel.
Az amerikai külügyminiszter Jeruzsálemből a ciszjordániai Rámalláhba utazott tovább, ahol azonnal tárgyalóasztalhoz ült Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság elnökével. A találkozó után kijelentette, hogy elérhető közelségbe került egy izraeli-palesztin megállapodás a gázai övezeti határátlépésre vonatkozó korlátozások enyhítéséről, a palesztinok szabad mozgásáról. Reményének adott hangot, hogy a még függőben levő kérdések is hamarosan megoldódhatnak.
James Wolfensohn, az Egyesült Államok, Oroszország, az ENSZ és az EU alkotta közel-keleti négyek különmegbízottja szombaton este mély csalódottságának adott hangot amiatt, hogy nem történt haladás az izraeliek és palesztinok közötti kapcsolatfelvételek során. Küldetése megszakításával fenyegetőzött arra az esetre, ha a következő néhány napban sem lesz előrelépés.
Az izraeli média hétfőn arról számolt be, hogy Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Simon Peresz izraeli kormányfőhelyettes jeruzsálemi találkozójukon elvi megállapodásra jutottak EU-megfigyelők küldésének részleteiről a Gázai övezet és Egyiptom közötti rafahi határátkelőhöz.
(MTI)