A román pártok nem akarnak kisebbségi törvényt
Fellépett a készülő kisebbségi törvény ellen. Adrian Nastase, a Szociáldemokrata Párt (SZDP) ügyvezető elnöke. A képviselőházi elnök elrettentésképpen dél-afrikai példát hozott fel a hét végén Marosfőn zajlott szociáldemokrata tanácskozáson. - Akik Dél-Afrikában jártak, látták, hogy mit jelent a szegregáció Johannesburg környékén és más térségekben. Érvelését a jelenlegi franciaországi eseményekkel is alátámasztotta. Nastase szerint az RMDSZ által kidolgozott tervezet, amely, a kulturális autonómia intézményrendszerét is létrehozná Romániában, az állami intézményekkel párhuzamos struktúrák kialakítását célozza. Ez - mondotta - elfogadhatatlan. A párt elnöke, Mircea Geoana volt külügyminiszter kijelentette: pártja ellene fog szavazni a tervezetnek, amely a kulturális autonómia leple alatt az 1950-es évek szovjet típusú enklávéit hozná létre Romániában. A marosfői megbeszélés végén az SZDP erdélyi szervezetei a kormányzatot arra figyelmeztették: "a nemzeti méltóság nem képezheti politikai alkuk és zsarolások tárgyát a jelenleg kormányon lévő pártok között".
Sergiu Andon képviselő, az alsóház jogügyi bizottságának elnöke szintén a hét végén fejtette ki, hogy pártja, a román koalícióban részt vevő Konzervatív Párt, csak akkor szavazza meg a kisebbségi törvényt, ha a abból eltávolítják a "mérgező fejezeteket és fogalmakat". A szintén koalíciótag, a Demokrata Párt (DP) Kovászna megyei képviselője bejelentette: nemmel szavaz a tervezetre.
Emil Boc DP-elnök Gyulafehérváron azt nyilatkozta, hogy a tervezetet összhangba kell hozni az európai kisebbségi normákkal és a velencei bizottság ajánlásaival, és ezt az RMDSZ-nek is meg kell értenie. Eckstein-Kovács Péter kolozsvári RMDSZ- szenátor mindezt azzal kommentálta: ha a kisebbségi törvény tervezetét nem fogadja el a képviselőház, vagy ha törlik belőle a kulturális autonómiára vonatkozó fejezetet, az RMDSZ elhagyhatja a kormánykoalíciót.
Ezzel szemben Markó Béla kormányfőhelyettes, RMDSZ-elnök leszögezte: ellenzi azt a módszert, hogy az RMDSZ a koalícióból való kilépéssel fenyegetőzzék, mert ez a szövetség tárgyalási pozícióit gyengítené. Markó szerint pusztán arról van szó, hogy néhány román politikai párt a Székelyföldön folytatott nacionalista kampánnyal próbál magának választókat szerezni.